Nasze projekty

Franciszek apeluje o współdziałanie w walce z handlem ludźmi

O konkretne współdziałanie w walce z handlem ludźmi zaapelował w piątek papież Franciszek przyjmując uczestników obradującej w Watykanie 5. Międzynarodowej Konferencji Santa Marta Group. Przedstawiciele ponad 30 krajów: biskupi, funkcjonariusze służb i członkowie wspólnot, rozmawiają o tym, jak pomagać ofiarom handlu ludźmi i uwrażliwiać społeczeństwa na ten proceder.

Oto tekst papieskiego przemówienia w tłumaczeniu na język polski:

Drodzy bracia biskupi,
Drodzy przyjaciele,

Z radością pozdrawiam was, członków grupy Santa Marta, na zakończenie waszej konferencji, która poświęcona jest w tym roku zapewnieniu ogólnoświatowego spojrzenia na handel ludźmi i współczesne niewolnictwo. Jako liderzy w egzekwowaniu prawa, badaniach i polityce publicznej oraz pomocy duszpasterskiej wnosicie istotny wkład w rozwiązywanie przyczyn i skutków tej współczesnej plagi, która nadal powoduje niewyobrażalne ludzkie cierpienia.

Reklama

Mam nadzieję, że te dni refleksji i wymiany doświadczeń przyczyniły się do jaśniejszego ukazania wzajemnych zależności między globalnymi a lokalnymi aspektami handlu ludźmi. Doświadczenie pokazuje, że takie nowoczesne formy niewolnictwa są o wiele bardziej rozpowszechnione, niż można to sobie wyobrazić, nawet – ku naszemu zgorszeniu i wstydowi – w obrębie naszych najbogatszych społeczeństw.

Wołanie Boga do Kaina, jakie znajdujemy na pierwszych stronach Biblii – „Gdzie jest brat twój?” – wzywa nas do poważnego rozpatrzenia różnych form współudziału, które społeczeństwo toleruje i popiera, szczególnie w odniesieniu do handlu dla celów seksualnych, wyzysku bezbronnych mężczyzn, kobiet i dzieci (por. „Evangelii gaudium”, 211). Inicjatywy mające na celu zwalczanie handlu ludźmi, a konkretnie demontaż struktur przestępczych, muszą w coraz większym stopniu uwzględniać szersze kwestie związane na przykład z odpowiedzialnym wykorzystaniem technologii i środków przekazu, nie mówiąc już o badaniu etycznych implikacji modeli rozwoju gospodarczego, dla których ważniejszy jest zysk niż osoby.

Ufam, że wasze dyskusje w tych dniach pomogą także pobudzić świadomość rosnącej potrzeby pomagania ofiarom tych przestępstw, towarzysząc im w procesie reintegracji w społeczeństwie i odzyskaniu ich ludzkiej godności. Kościół jest wdzięczny za każdy wysiłek włożony w niesienie oleju Bożego miłosierdzia cierpiącym, ponieważ stanowi to także istotny krok w uzdrowieniu i odnowie całego społeczeństwa.

Reklama

Drodzy przyjaciele, z wdzięcznością za wasze zaangażowanie i współpracę w tym ważnym obszarze, składam moje najlepsze życzenia wraz z modlitwą dla waszej dalszej pracy. Dla was i waszych rodzin oraz dla wszystkich tych, którym służycie, przyzywam błogosławieństwa Pana, który obdarza mądrością, siłą i pokojem. I proszę was bardzo, abyście o mnie pamiętali w modlitwie.

KAI

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę