Nasze projekty

Franciszek apeluje o pokój w Syrii i przypomina o uczynkach miłosierdzia

Podczas dzisiejszej audiencji papież po raz kolejny zaapelował o położenie kresu konfliktowi w Syrii. Prosił również o ponowne nauczenie się uczynków miłosierdzia oraz realizowanie ich na co dzień

fot. British Embassy to the Holy See / flickr.com

Oto treść apelu Franciszka w tłumaczeniu na język polski:

Chcę podkreślić i przypomnieć moją solidarność ze wszystkimi ofiarami nieludzkiego konfliktu w Syrii. W poczuciu pilnej potrzeby ponawiam mój apel, błagając ze wszystkich sił osoby odpowiedzialne, o podjęcie kroków w celu natychmiastowego zawieszenia broni, które zostało by nałożone i respektowane przynajmniej na czas niezbędny, aby umożliwić ewakuację cywilów , a zwłaszcza dzieci, które nadal są uwięzione pod okrutnymi bombardowaniami.

Reklama

Franciszek: nauczmy się uczynków miłosierdzia

Do ponownego nauczenia się uczynków miłosierdzia oraz realizowania ich na co dzień zachęcił Franciszek podczas dzisiejszej audiencji ogólnej w Watykanie. Swoją katechezę papież poświęcił ich znaczeniu dla życia chrześcijańskiego. Jego słów na placu św. Piotra wysłuchało dziś 32 tys. wiernych.

Na wstępie Ojciec Święty zauważył, że „bycie miłosiernym jak Ojciec” stanowi wyzwanie dla sumienia i działania każdego chrześcijanina. Trzeba, aby każdy kto przyjmuje Boże miłosierdzie stawał się także jego znakiem i narzędziem dla innych – podkreślił Franciszek. Wskazał, iż dokonujemy tego pełniąc uczynki miłosierdzia co do ciała i co do duszy, a realizowało je wielu ludzi prostych, dając w ten sposób autentyczne świadectwo wiary. Dodał, że w świecie dotkniętym wirusem obojętności, dzieła miłosierdzia są najlepszą na nią odtrutką. „Jestem przekonany, że przez te proste codzienne czynności możemy dokonać prawdziwej rewolucji kulturowej, tak jak to było w przeszłości. Jeśli każdy z nas codziennie uczyni jeden z nich, będzie to rewolucja w świecie, ale każdy! O ilu świętych pamiętamy dziś nadal, nie ze względu na dokonane przez nich wielkie dzieła, ale ze względu na miłość, jaką potrafili przekazywać!” – stwierdził papież.

Reklama

Franciszek przytoczył przykład św. Teresy z Kalkuty, która pochylała się nad każdą osobą, aby przywrócić jej godność. „Te uczynki miłosierdzia są rysami Oblicza Jezusa Chrystusa, który troszczy się o swoich braci najmniejszych, aby każdemu zanieść czułość i bliskość Boga. Niech Duch Święty nam pomoże i rozpali w nas pragnienie, by żyć tym stylem życia. Uczynić choćby jeden uczynek każdego dnia. Chociażby …Nauczmy się na nowo na pamięć uczynków miłosierdzia co do ciała i co do duszy, prosząc Pana, aby nam pomógł je realizować każdego dnia i to dlatego, ponieważ widzimy Jezusa w każdej osobie potrzebującej” – zakończył swą katechezę Ojciec Święty.

Reklama


st (KAI) / Watykan


Katolicka Agencja Informacyjna

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę