Nasze projekty

Daj z siebie wszystko czyli Watykan o sporcie

Watykańska Dykasteria ds. Świeckich, Rodziny i Życia opublikowała 1 czerwca dokument "Dać z siebie wszystko: o chrześcijańskiej perspektywie sportu i osoby ludzkiej". Dokument wymienia wartości płynące z uprawiania sportu, ale też wymienia największe wypaczenia współczesnych rozgrywek: deformację ciała, korupcję i doping.

FOT. Pixabay

„Kościół ceni sobie sport sam w sobie, jako arenę ludzkiej aktywności, gdzie cnoty takie jak pokora, odwaga i cierpliwość mogą być  wspierane i spotkać się z pięknem, dobrocią, prawdą i radością. Tego rodzaju doświadczenia mogą być udziałem ludzi ze wszystkich narodów i społeczności niezależnie od zamożności czy pozycji społecznej” – czytamy we wstępie dokumentu.

Autorzy podkreślają, że aktywność sportowa jest miejscem, gdzie objawia się ludzka natura, stąd właśnie wynika potrzeba chrześcijańskiej refleksji również i nad tą dziedziną życia.

W bardzo ciekawym rozdziale zatytułowanym „Znaczenie sportu dla osoby ludzkiej” wymienione są główne zalety aktywności sportowej dla całego człowieka i społeczności. Czytamy tu m.in. refleksję o poświęceniu, odwadze, wolności, regułach, duchu współpracy międzyludzkiej, radości, harmonii, wzajemnym szacunku i solidarności. „Sport to szkoła ducha zespołowego, która pomaga wszystkim pokonać egoizm” – piszą autorzy dokumentu w sekcji poświęconej współpracy w grupie. 

Reklama

„Poświęcenie konieczne w sporcie może pomóc sportowcom w budowaniu ich postaci w określony sposób. Może też rozwijać cnoty odwagi i pokory, wytrwałości i hartu ducha. Zaś wspólne doświadczenie poświęcenia w sporcie może również pomóc wierzącym w pełniejszym zrozumieniu ich własnego powołania jako dzieci Boga” – zauważają, pisząc o poświęceniu.

Wymieniają również kilka wypaczeń obecnych we współczesnej branży sportowej, m.in. przesadne treningi prowadzące do deformacji ciała, wygórowane oczekiwania od dzieci uprawiających sport, dążenie do zwycięstwa za wszelką cenę, doping czy korupcję.

Rysując wyzwania stojące przed ludźmi sportu autorzy dokumentu zwracają uwagę na kilka podobieństw między sportem a chrześcijaństwem. Na przykład zauważa, że zarówno Kościół jak i sport uczą ludzi przekraczania granic i współpracy z innymi, odmiennymi kulturowo braćmi. „Sama idea <katolickości> czyli powszechności idzie w parze z tym, co najlepsze w duchu sportu” – podkreśla dokument Watykanu.

Reklama

Pełna wersja dokumentu znajduje się >>tutaj

ad/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę