Nasze projekty

Bóg już tutaj nie mieszka. Konferencja o zamkniętych kościołach

Kościół przekształcony w klub nocny, dyskotekę czy skatepark? To nie futurystyczna wizja, ale już rzeczywistość w krajach takich jak Czechy, USA czy Holandia. Temu problemowi poświęcona jest rozpoczynająca się dziś w Watykanie konferencja "Bóg już tutaj nie mieszka".

Organizatorem spotkania jest Papieska Rada ds. Kultury a uczestniczą w nim delegaci 23 episkopatów z krajów, gdzie problem dekonsekrowanych kościołów jest najbardziej aktualny. Są to między innymi Francja, Belgia, Holandia, Niemcy, Szwajcaria, USA i Kanada. Stolica Apostolska chce ich skłonić do przyjęcia wytycznych w sprawie przeznaczenia byłych kościołów. Chodzi o to, by uniknąć sytuacji najbardziej gorszących, kiedy w byłych świątyniach urządza się dyskoteki, kluby nocne czy puby.

Najbardziej drastycznym przykładem jest z pewnością czeska Praga, gdzie barokowy kościół został zamknięty i przekształcony w klub nocny tak znany, iż wymieniany jest w przewodnikach turystycznych jako punkt, który „koniecznie trzeba zobaczyć”. Nie można zapomnieć również o przypadku neogotyckiego kościółka na Manhattanie w Nowym Jorku, gdzie teraz znajduje się dyskoteka grająca muzykę techno, albo o przypadku kościoła św. Józefa w Holandii, gdzie w 2011 r. urządzono supernowoczesny skatepark. Jest też i bazylika św. Pawła w Bristolu w Wielkiej Brytanii, również dekonsekrowana i przekształcona w szkołę dla cyrkowców.

– Sprzedaż kościołów powinna być postrzegana jako ostateczność. Lepszym rozwiązaniem jest ich użyczenie do ściśle określonych celów, najlepiej o charakterze społecznym, charytatywnym czy kulturalnym – podkreśla jeden z organizatorów konferencji ks. Valerio Pennasso, odpowiedzialny za dobra kultury we włoskim Episkopacie.

Reklama

Już pierwszego dnia uczestnicy konferencji postarają się ustalić skalę problemu, ponieważ dotychczas nie ma statystyk dotyczących zjawiska dekonsekracji kościołów. Będą również wymieniać się przykładami pozytywnego rozwiązania problemu opustoszałych świątyń i zamieniania ich np. na biblioteki, sale koncertowe, jadłodajnie dla ubogich czy miejsca spotkań dla starszych i młodzieży.

List do uczestników konferencji wystosował także papież Franciszek. Chwaląc inicjatywę zwołania tego posiedzenia napisał: „Stwierdzenie o tym, że wiele kościołów, które jeszcze kilka lat temu były potrzebne, a dziś już nie są z powodu braku wiernych i duchowieństwa – powinny być przyjmowane w Kościele nie z lękiem, ale jako znak czasu, który zaprasza nas do refleksji i wymaga od nas dostosowania się”.

ad, Vatican Insider, KAI

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę