Nasze projekty

Wzrosła liczba prześladowanych chrześcijan. Nowe formy dyskryminacji

Pandemia wywołała nowe formy dyskryminacji chrześcijan m.in. w Pakistanie, Indiach i Bangladeszu zostali wykluczeni z pomocy państwowej w czasie lockdownu oraz trudniej im się było dostać do szpitali na leczenie przeciw COVID-19.

O sytuacji w mijającym roku poinformowała międzynarodowa organizacja Open Doors, która monitoruje sytuację chrześcijan na świecie i wspiera prześladowanych w 60 krajach. Cristian Nani, kierujący włoskim biurem, podkreślił w rozmowie z Radiem Watykańskim, że wciąż za mało mówi się o presji wywoływanej na chrześcijanach, która czyni ich życie piekłem. Chodzi m.in. o utrudniony dostęp do systemu edukacji, służby zdrowia czy godnego zatrudnienia, co sprawia, że łamane są fundamentalne prawa.

Pandemia stała się multiplikatorem dyskryminacji przeciwko chrześcijanom. Warto odnieść się konkretnych przykładów. Większość chrześcijan Indii, Bangladeszu i Pakistanu, którym przyszliśmy z pomocą przed Bożym Narodzeniem nie miała dostępu do pomocy udzielanej przez państwo obywatelom tych krajów. Byli oni systematycznie dyskryminowani przy rozdzielaniu środków pierwszej pomocy w walce z koronawirusem, takich jak maseczki czy płyny do dezynfekcji – mówi Nani.

Dlatego w czasie lockdownu została zorganizowana kampania wsparcia o nazwie „Ostatni w kolejce”, bo chrześcijanie „są na szarym końcu, a z powodu wyznawanej wiary odmawia się im nawet dostępu do szpitali”.

Reklama

W muzułmańskiej Somalii chrześcijanie zostali oskarżeni o roznoszenie wirusa, jako niewierni. W Nigerii lockdown stał się okazją do ataków islamskich terrorystów na chrześcijańskie wspólnoty. Słyszeliśmy o wielu mordach, napadach, porwaniach – podkreśla kierownik włoskiego biura Open Doors.

Wskazuje również na wciąż niezbadany wymiar prześladowania chrześcijańskich kobiet, jakim jest ich wykorzystywanie seksualne. Ma to miejsce przede wszystkim w takich krajach, jak Indie czy Pakistan.

Na czele państw, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani od lat niezmiennie pozostaje Korea Północna. Natomiast w mijającym roku największą przemoc odnotowano w Nigerii, Kamerunie, Republice Środkowoafrykańskiej, Demokratycznej Republice Konga, Burkina Faso i Mali. Nieznacznie poprawiła się sytuacja w Sudanie, gdzie zniesione zostało islamskie prawo dotyczące apostazji, które znacząco ograniczało wolność religijną.

Reklama

PRZECZYTAJ TEŻ: Poprawia się stan zdrowia kard. Krajewskiego. “Czuje się znacznie lepiej”

kh/vaticannews/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę