Nasze projekty

Wzrasta frekwencja na mszach świętych w Belgii

Kościół katolicki w Belgii poinformował w środę o wzroście frekwencji w mszach w 2019 roku w porównaniu z rokiem poprzednim.

Z opublikowanych danych wynika, że w trzecią niedzielę października 2019 roku w mszy w Belgii uczestniczyło 241 029 osób. W tym samym dniu rok wcześniej do kościoła przyszło 238 928, co stanowi wzrost o ponad 2 tysiące osób.  Dane z ostatnich lat pokazują, że odwrócony został trend spadkowy – jeszcze w 2016 roku na niedzielną mszę chodziło 286 tysięcy ludzi.

Statystyki pokazują też, że znacznie więcej Belgów uczestniczyło w nabożeństwach bożonarodzeniowych. W 2019 roku na pasterkę przyszło 551 tysięcy osób, a rok wcześniej 509 tysięcy.

Spada liczba chrztów, ślubów i pogrzebów

Raport wskazał też, że spada liczba chrztów, komunii, bierzmowań, ślubów i pogrzebów. W 2019 roku ochrzczono 42 051 dzieci, o prawie 3 tysiące mniej, niż rok wcześniej. Zawarto 5971 małżeństw (6765 w 2018). Wzrosła za to liczba chrztów osób dorosłych – w tym roku było to 301 osób.

Reklama
Reklama

Belgia ma 11,5 miliona obywateli. Większość z nich jest ochrzczona, ale do kościoła regularnie chodzi 7 procent populacji kraju.

Belgijski kościół podaje też, że połowa ponad 2 tysięcy miejscowych księży diecezjalnych ma więcej niż 75 lat.

Chociaż większość z 11,5 miliona populacji Belgii to ochrzczeni katolicy, frekwencja w niedzielnych mszach wynosi poniżej 7 procent.

Reklama
Reklama

Belgia jest jednym z krajów, które najbardziej ucierpiały z powodu wybuchu koronawirusa. W marcu tego roku Kościół zawiesił publiczne sprawowanie mszy, a świątynie zostały otwarte tylko na osobistą modlitwę.

SPRAWDŹ: Niemieccy biskupi wydadzą liturgię domową na Boże Narodzenie

ag/CNA/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę