Nasze projekty

Wyjątkowa pielgrzymka. Jej trasa ma kształt litery „M”

107 dni, 2000 kilometrów - francuscy pielgrzymi przemierzają swój kraj za figurą Matki Bożej, kreśląc na mapie literę "M". Kulminacyjnym momentem pielgrzymki będzie zawierzenie Paryża Najświętszemu Sercu Jezusa i Niepokalanemu Sercu Maryi.

– Jedno jest pewne: Maryja kocha Francję – piszą organizatorzy pielgrzymki M de Marie, przypominając pięć objawień maryjnych z XIX wieku: w Paryżu (1830), La Salette (1846), Lourdes (1858), Pontmain (1871), Pellevoisin (1876). Miejsca tych objawień tworzą wielką literę M na mapie Francji. I to właśnie zarys litery M wyznacza trasę pielgrzymki.

2 czerwca z dwóch sanktuariów: Lourdes na zachodzie i La Salette na wschodzie kraju wyruszyły konne powozy, na których znajdują się 2 – metrowe figury Matki Bożej, specjalnie przygotowane na tę okoliczność. Każdego dnia pokonują około 15 kilometrów, zatrzymując się na wieczorne czuwania modlitewne w kościołach znajdujących się na trasie przemarszu. Trasa zachodnia przejdzie przez Pontmain, wschodnia przez Paryż, a na zakończenie obie spotkają się 12 września, czyli we wspomnienie Najświętszego Serca Maryi w Pellevoisin. Pielgrzymi sami decydują, jaki odcinek trasy przejdą za figurą Maryi.

Reklama
Reklama

Jak wyjaśniają organizatorzy, pomysł projektu zrodził się po pożarze katedry Notre Dame w Paryżu. – Przypomnieliśmy sobie, jak bardzo dusza Francji jest związana z Maryją. Ponieważ nasz kraj stoi przed ogromnymi wyzwaniami, do których dołącza się nowy dramat szalejącej w Europie i na świecie epidemii koronawirusa, najwyższy czas stworzyć wielki ruch w kierunku Maryi i powierzyć Jej nasz kraj. Jesteśmy przekonani, że duchowe przebudzenie Francji odbywa się za wstawiennictwem Maryi Dziewicy, jak zapowiedziała Marthe Robin – piszą.

W dniach 12 – 17 sierpnia pielgrzymi przemierzać będą Paryż. Kulminacyjnym wydarzeniem tego etapu będzie uroczysta Eucharystia, którą abp Michel Aupetit odprawi w bazylice Sacré-Coeur 15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia NMP. Na zakończenie Mszy św. arcybiskup poświęci Paryż Zjednoczonym Sercom Jezusa i Maryi. Dzień wcześniej abp Aupetit poprowadzi modlitwę różańcową na placu katedry Notre Dame.

Pielgrzymkę można śledzić na żywo na profilu Facebook oraz kanale YouTube.

Reklama
Reklama

ah, www.mdemarie.fr/Stacja 7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę