Nasze projekty

Wkrótce nowe nominacje biskupów w Chinach

Dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni, zapowiedział, że wkrótce pojawią się nowe nominacje biskupie dla Kościoła w Chinach. Jest to owoc przedłużonego kilka tygodni temu Tymczasowego Porozumienia watykańsko-chińskiego o nominacjach biskupich.

W 1949 komunistyczne władze Chin doprowadziły do do zerwania łączności miejscowych katolików z Rzymem i ze światem. Mogli tam posługiwać tylko biskupi powołani i wyświęceni przez Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich (PSKCh), kontrolowane przez władzę i bez wiedzy i zgody papieża. Jednocześnie w Chinach działa nadal Kościół podziemny, który uznaje za swego zwierzchnika Ojca Świętego i stara się utrzymywać z nim stałą więź.

W październiku Stolica Apostolska poinformowała o przedłużeniu na kolejne 2 lata tymczasowej umowy z rządem w Pekinie, która mówi o nominacji biskupów i woli kontynuowania dialogu z władzami Chin. Pierwotne porozumienie zostało podpisane w Pekinie 22 września 2018 roku. Pierwszym hierarchą chińskim, mianowanym przez Franciszka na mocy tego dokumentu jest 58-letni bp Tommaso Chen Tianshao, który został konsekrowany 23 listopada.

Mogę potwierdzić, że Jego Ekscelencja Tommaso Chen Tianshao jest trzecim biskupem, mianowanym i wyświęconym, od podpisania Tymczasowego Porozumienia między Stolicą Apostolską a Chińską Republiką Ludową w sprawie nominacji biskupich [sprzed dwóch lat] – oświadczył rzecznik watykański, Matteo Bruni. Zapowiedział również, że „w przyszłości przewidziane są dalsze sakry biskupów, gdyż trwają rozmowy na ten temat”.

Reklama

Przypomniano przy okazji, że odnowione kilka tygodni temu Porozumienie odnosi się wyłącznie do nominacji biskupich, nie ma ono natomiast bezpośredniego związku ze stosunkami dyplomatycznymi między Stolicą Apostolską a Chinami. Porozumienie nie porusza też statusu prawnego Kościoła katolickiego w tym kraju i stosunków między tamtejszym duchowieństwem a władzami.

CZYTAJ WIĘCEJ: Watykan przedłuża porozumienie z władzami Chin

os, KAI/Stacja7

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite