Nasze projekty

Węgrzy liczą na wizytę papieża. „Mamy nadzieję, że sytuacja związana z pandemią poprawi się”

Kościół katolicki na Węgrzech nie traci nadziei, że planowany na wrzesień Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny w Budapeszcie i wizyta papieża Franciszka dojdą do skutku. W rozmowie z portalem informacyjnym Válasz prymas Węgier kard. Peter Erdő powiedział, że Kościół jest „zdecydowany” zorganizować to wielkie wydarzenie kościelne, które z powodu pandemii zostało przesunięte z 2020 na 2021 rok.

Wyraził jednocześnie nadzieję, że będzie to możliwe nie tylko online. Jednak o formie kongresu, zaplanowanego na 5-12 września, zadecyduje rozwój sytuacji epidemicznej w najbliższych miesiącach. Mamy wielką nadzieję, że sytuacja związana z pandemią poprawi się i będzie to także «zachęcającym sygnałem» dla papieża do zapowiedzianej wizyty – powiedział kard. Erdő.

Arcybiskup Ostrzyhomia-Budapesztu poinformował też, że kilka dni temu rozmawiał z arcybiskupem Piero Marinim. W kontekście oczekiwanej wizyty papieża przewodniczący Papieskiego Komitetu ds. Międzynarodowych Kongresów Eucharystycznych zasygnalizował mu, że „warto powrócić do rozmów na ten temat”. Mamy więc powód do nadziei – stwierdził kard. Erdő. Dodał, że jeśli będzie możliwa wizyta Franciszka w marcu w Iraku, to „Budapeszt nie powinien być przeszkodą”.

Na hasło kongresu wybrano słowa z Psalmu 87: „W tobie są wszystkie me źródła” (Ps 87,7). Mocno wierzę, że Chrystus i Eucharystia są źródłami miłosierdzia, które wychodzą poza mury Kościoła i rozprzestrzeniają się po całym świecie – powiedział kard. Erdő.

Reklama
Reklama

W wywiadzie dla Válasz 68-letni arcybiskup Ostrzyhomia-Budapesztu powiedział też, że już zapisał się na szczepienie przeciwko koronawirusowi. Jako ludzie jesteśmy odpowiedzialni za siebie nawzajem, zatem szczepienie jest wyrazem poczucia odpowiedzialności – tłumaczył węgierski purpurat. Przy tej okazji zaapelował o współpracę międzynarodową tak, aby możliwie najszybciej dostęp do szczepionek umożliwić ludziom w krajach ubogich.

Budapeszt już po raz drugi będzie gospodarzem Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego. Pierwszy obradował tam w 1938 r. Od 1881 r. kongresy odbywają się co cztery lata w różnych krajach na świecie. Gospodarzem ostatniego, w 2016 r., było Cebu na Filipinach. To wielkie wydarzenie organizowane przez Kościół katolicki ma rozwijać i pogłębiać rozumienie i otaczanie czcią sakramentu Eucharystii w Kościołach lokalnych i Kościele powszechnym. Kongres w Budapeszcie będzie 52. z kolei. Jego strona internetowa to: www.iec2020.hu.

ZOBACZ: Jest logo i hasło pielgrzymki papieża do Iraku

Reklama
Reklama

kh/KAI/Stacja7

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite