Nasze projekty

Według CNA papież wzywa do uchwalenia prawa zezwalającego na cywilne związki homoseksualne

Papież Franciszek wzywa do uchwalenia przepisów umożliwiających związki cywilne osób homoseksualnych – pisze Catholic News Agency. Swoje poparcie dla tego pomysłu Ojciec Święty miał wyrazić w filmie dokumentalnym, który właśnie został zaprezentowany. Biuro prasowe Stolicy Apostolskiej poproszone przez CNA o komentarz nie odpowiedziało na pytania redakcji.

Podczas festiwalu filmowego w Rzymie miała miejsce premiera filmu dokumentalnego „Franciszek” autorstwa Evgenyia Afineevsky’ego, nominowanego do Oscara za film „Zima w ogniu”.


Film opowiada o życiu i posłudze papieża Franciszka. Mówi o jego stosunku do uchodźców, ale także do osób LGBT. W czasie wywiadu z reżyserem papież miał odnieść się do kwestii legalizacji związków partnerskich osób tej samej płci.

Reklama
Reklama

Musimy stworzyć prawo o związkach cywilnych. W ten sposób te osoby będą prawnie chronione – miał stwierdzić. Dodał też, że nie można nikogo wykluczać z powodu jego orientacji homoseksualnej. Homoseksualiści mają prawo być częścią rodziny. Są dziećmi Boga i mają prawo być jej częścią. Nikt nie powinien być wyrzucany z rodziny z tego powodu – zaznaczył. Reżyser potwierdził CNA, że takie słowa padły w czasie rozmowy. Informacje na ten temat zaczęły podawać media światowe, w tym „Washington Post”.

Wcześniejsze wypowiedzi papieża

Jako arcybiskup Buenos Aires Jorge Mario Bergoglio postulował związki partnerskie osób tej samej płci jako formę przeciwstawienia się małżeństwom homoseksualnym. Już jako papież w książce „W niebie i na ziemi” w 2013 roku Franciszek nie odrzucił wprost możliwości związków partnerskich, ale wyraził obawę, że otrzymanie praw adopcyjnych przez takie pary byłoby niekorzystne dla dzieci. Każdy potrzebuje ojca i matki, którzy pomogą mu ukształtować swoją tożsamość – powiedział.

SPRAWDŹ: Katastrofa statku. Papież przekazał pieniądze rodzinom ofiar

Reklama
Reklama

Również w 2014 roku niektórzy dziennikarze próbowali doszukać się w jednym z wywiadów poparcia Franciszka dla związków osób homoseksualnych, ale wtedy tym rewelacjom zaprzeczył ks. Thomas Rosica, pracownik biura prasowego Stolicy Apostolskiej.

Poglądy poprzednich papieży

Ostatni papieże nie popierali cywilnych związków homoseksualnych. W 2003 roku Kongregacja Nauki Wiary pod przewodnictwem kard. Josepha Ratzingera nauczała, że „szacunek dla osób homoseksualnych nie może w żaden sposób prowadzić do akceptacji zachowań homoseksualnych, ani do prawnego uznania związków homoseksualnych”. Kongregacja zaznaczała, że trzeba chronić i promować małżeństwo jako podstawę istnienia rodziny.

„Prawne uznanie związków homoseksualnych albo zrównanie ich z małżeństwem oznaczałoby nie tylko aprobatę zachowania wewnętrznie nieuporządkowanego i w konsekwencji uczynienie go modelem dla aktualnego społeczeństwa, ale też zagubienie podstawowych wartości, należących do wspólnego dziedzictwa ludzkości. Kościół nie może nie bronić tych wartości ze względu na dobro ludzi i całej społeczności” – podkreślała Kongregacja Nauki Wiary w Uwagach Dotyczących Projektów Legalizacji Związków Między Osobami Homoseksualnymi. To dokument opublikowany 31 lipca 2003 roku.

Reklama

Prace nad filmem trwały 2 lata

Evgeny Afineevsky to rosyjski filmowiec na stałe mieszkający w USA. Swoją pracę nad filmem o papieżu Franciszku rozpoczął w 2018 roku w porozumieniu z Watykanem.

Reżyser był w 2015 roku nominowany do Oscara za film „Zima w Ogniu” przedstawiający wydarzenia na Majdanie w Kijowie.

Artykuł został opracowany na podstawie tekstu Catholic News Agency. Będziemy na bieżąco informować o sprawie filmu dokumentalnego.

ag/Stacja7

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite