Nasze projekty

Watykan: papież przyjął prezydenta Austrii

Franciszek przyjął na audiencji 16 listopada w Pałacu Apostolskim w Watykanie prezydenta Austrii Alexandra Van der Bellena. Ich prywatna rozmowa trwała 25 minut. Papież powitał swego gościa po niemiecku, ale zaraz dodał: „Niestety, do naszej rozmowy potrzebny jest tłumacz”.

Österreichs Frauen-Fußballnationalmannschaft vor der EM 2017 beim Bundespräsidenten

Komunikat Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej po spotkaniu stwierdza, że prezydent spotkał się następnie z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolinem, któremu towarzyszył sekretarz ds. stosunków z państwami abp Paul Richard Gallagher. Z komunikatu wynika ponadto, że „w czasie serdecznych rozmów wspomniano o dobrych stosunkach i owocnej współpracy między Stolicą Apostolską a Austrią”.

Poruszono też zagadnienia będące „przedmiotem wzajemnego zainteresowania, jak obrona nienaruszalnej godności osoby ludzkiej, wspieranie kultury spotkania i troska o opiekę nad stworzeniem”. Była również mowa o roli wspólnoty międzynarodowej w poszukiwaniu pokojowych rozwiązań trwających konfliktów w różnych częściach świata, podkreślając także wspólne zaangażowanie na rzecz świata bez broni jądrowej.

Prezydent, któremu towarzyszyła małżonka Doris Schmidauer, podarował Ojcu Świętemu dwa bochenki chleba tyrolskiego. Drewniany pojemnik wykonano w zakładzie dla niepełnosprawnych w dolinie Kauner w Tyrolu, gdzie obecny szef państwa spędził dzieciństwo. Przyjmując chleb papież powiedział, że „teraz powinno się go połamać i się podzielić”, ale tego nie uczynił, poinformowała w swojej relacji austriacka agencja katolicka Kathpress. Ze swojej strony podarował Van der Bellenowi gałązkę oliwną wykonaną z brązu oraz niemieckie wydanie swoich adhortacji „Evangelii Gaudium” i „Laudato si”.

Reklama

W godzinach popołudniowych prezydent złoży jeszcze wizytę w siedzibie Zakonu Maltańskiego na rzymskim Awentynie, a wieczorem odwiedzi katolicką Wspólnotę św. Idziego na Zatybrzu. Planowana na dwa dni wizyta głowy państwa austriackiego została skrócona ze względu na jego chorobę.

Van der Bellen był ewangelikiem, ale przed laty wystąpił ze swego Kościoła. W okresie swojej prezydentury wielokrotnie wyrażał uznanie dla Franciszka. Podziwiał go za jego postawę w sprawach uchodźców, polityki pokojowej i kary śmierci, za wspieranie jedności europejskiej i ochrony środowiska oraz sprawiedliwości społecznej. Podkreślał, że „były to niezwykle istotne sygnały dla nas wszystkich, niezależnie od tego, czy się jest katolikiem czy też nie”.

Jest piątym prezydentem Austrii składającym wizytę w Watykanie. Wcześniej uczynili to Franz Jonas (1971), Kurt Waldheim (1987), Thomas Klestil (1994) i Heinz Fischer (2006 i 2014).

Reklama

Alexander Van der Bellen pochodzi ze szlacheckiej rodziny rosyjskiej pochodzenia holenderskiego, którego ojciec urodził się w Rosji a matka była Estonką i oboje uciekli z Rosji po rewolucji bolszewickiej. On sam urodził się w Wiedniu 18 stycznia 1944. Z wykształcenia jest ekonomistą, wykładał na stołecznym uniwersytecie. Jako polityk był początkowo socjaldemokratą a od 1994 związany jest z Zielonymi. 4 grudnia 2016 został wybrany w pierwszym głosowaniu 12. prezydentem Austrii, a swój urząd objął 26 stycznia br.


ts, kg (KAI) / Watykan

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę