Nasze projekty

W Rosji aresztowano „Jezusa z Syberii”

Rosjanie zatrzymali Siergieja Toropa, znanego jako "Jezusa z Syberii" przywódcę sekty o nazwie "Kościół Ostatniego Testamentu". Jak informują śledczy, samozwańczy mesjasz i jego współpracownicy zabiegali o fundusze od uczniów i wykorzystywali ich emocjonalnie. "Jezus z Syberii" zgromadził kilka tysięcy wyznawców.

Siergiej Torop czyli Wissarion (z rosyjskiego „Dający Życie”) to rosyjski mistyk, który ogłosił się inkarnacją Jezusa. Jak twierdzi, przeżył „przebudzenie”, kiedy stracił pracę jako policjant w 1989 r. Otrzymał objawienia i w 1991 r. założył Kościół Ostatniego Testamentu. W jednym z wywiadów dla AFP na pytanie, skąd wiedział, że jest „Synem Boga”, powiedział: „Poczułem, jak coś gwałtownie wzbiera we mnie, coś, co trzymałem w sobie cały czas”.

W swoich naukach „Jezus z Syberii” przeplata wiarę prawosławną i buddyzm. Wyznawcy Wissariona są weganami, nie piją kawy, herbaty, alkoholu, nie spożywają także cukru i produktów z pszenicy, nie używają tytoniu. Żyją w harmonii z przyrodą i tworzą wspólnotę pozbawioną agresji i przemocy. Skupiają się na przygotowaniu do końca świata, którego rychłe nadejście głosi od niemal 30 lat ich przywódca.

Jak podaje BBC, rosyjski minister sprawiedliwości szacował w 2000 r., że Kościół Toropa może posiadać ok. 10 tysięcy wyznawców na całym świecie. Dziś niektóre źródła mówią o nawet milionie członków Kościoła Ostatniego Testamentu. Należą do niego głównie osoby z wyższym wykształceniem, byli wojskowi, pracownicy aparatu partyjnego Związku Radzieckiego, były minister Białorusi, a także pielgrzymi z Kuby, Bułgarii, Belgii, Australii i Niemiec. Większość wyznawców mieszka w różnych zakątkach Rosji, prowadząc normalne życie zawodowe połączone z pracą misjonarską. Część natomiast mieszka w tajdze na Syberii, gdzie powstało centrum Kościoła Ostatniego Testamentu, „Miasto Słońca”. Znajduje się tam siedziba Wissariona czyli „Ołtarz Ziemi”. W jednej z wiosek, Pietropawłowce, powstała najbardziej znana świątynia pw. Wissariona. Do „Miasta Słońca” mają wstęp tylko wyznawcy, którzy przeznaczają na Kościół wymaganą składkę pieniężną.

Reklama
Reklama

22 września rosyjskie służby podały informację o zatrzymaniu Toropa pod zarzutem oszukiwania i gnębienia wyznawców. Wiadomo o 2 członkach Kościoła, które doznały ciężkich uszkodzeń ciała. Wraz z Wissarionem zatrzymano także dwóch jego współpracowników. Podejrzani są o stosowanie wobec wyznawców przemocy fizycznej i psychicznej oraz wyłudzanie pieniędzy.  Policja i Federalna Służba Bezpieczeństwa użyły do zatrzymania helikopterów.

os, BBC, wikipedia, etnograficzna.pl/Stacja7

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite