Nasze projekty

W Rosji aresztowano „Jezusa z Syberii”

Rosjanie zatrzymali Siergieja Toropa, znanego jako "Jezusa z Syberii" przywódcę sekty o nazwie "Kościół Ostatniego Testamentu". Jak informują śledczy, samozwańczy mesjasz i jego współpracownicy zabiegali o fundusze od uczniów i wykorzystywali ich emocjonalnie. "Jezus z Syberii" zgromadził kilka tysięcy wyznawców.

fot. Alexander Nemenov, AFP, East News

Siergiej Torop czyli Wissarion (z rosyjskiego „Dający Życie”) to rosyjski mistyk, który ogłosił się inkarnacją Jezusa. Jak twierdzi, przeżył „przebudzenie”, kiedy stracił pracę jako policjant w 1989 r. Otrzymał objawienia i w 1991 r. założył Kościół Ostatniego Testamentu. W jednym z wywiadów dla AFP na pytanie, skąd wiedział, że jest „Synem Boga”, powiedział: „Poczułem, jak coś gwałtownie wzbiera we mnie, coś, co trzymałem w sobie cały czas”.

W swoich naukach „Jezus z Syberii” przeplata wiarę prawosławną i buddyzm. Wyznawcy Wissariona są weganami, nie piją kawy, herbaty, alkoholu, nie spożywają także cukru i produktów z pszenicy, nie używają tytoniu. Żyją w harmonii z przyrodą i tworzą wspólnotę pozbawioną agresji i przemocy. Skupiają się na przygotowaniu do końca świata, którego rychłe nadejście głosi od niemal 30 lat ich przywódca.

Jak podaje BBC, rosyjski minister sprawiedliwości szacował w 2000 r., że Kościół Toropa może posiadać ok. 10 tysięcy wyznawców na całym świecie. Dziś niektóre źródła mówią o nawet milionie członków Kościoła Ostatniego Testamentu. Należą do niego głównie osoby z wyższym wykształceniem, byli wojskowi, pracownicy aparatu partyjnego Związku Radzieckiego, były minister Białorusi, a także pielgrzymi z Kuby, Bułgarii, Belgii, Australii i Niemiec. Większość wyznawców mieszka w różnych zakątkach Rosji, prowadząc normalne życie zawodowe połączone z pracą misjonarską. Część natomiast mieszka w tajdze na Syberii, gdzie powstało centrum Kościoła Ostatniego Testamentu, „Miasto Słońca”. Znajduje się tam siedziba Wissariona czyli „Ołtarz Ziemi”. W jednej z wiosek, Pietropawłowce, powstała najbardziej znana świątynia pw. Wissariona. Do „Miasta Słońca” mają wstęp tylko wyznawcy, którzy przeznaczają na Kościół wymaganą składkę pieniężną.

Reklama

22 września rosyjskie służby podały informację o zatrzymaniu Toropa pod zarzutem oszukiwania i gnębienia wyznawców. Wiadomo o 2 członkach Kościoła, które doznały ciężkich uszkodzeń ciała. Wraz z Wissarionem zatrzymano także dwóch jego współpracowników. Podejrzani są o stosowanie wobec wyznawców przemocy fizycznej i psychicznej oraz wyłudzanie pieniędzy.  Policja i Federalna Służba Bezpieczeństwa użyły do zatrzymania helikopterów.

os, BBC, wikipedia, etnograficzna.pl/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę