Nasze projekty

W Hiszpanii spada liczba zadeklarowanych katolików

Według badań Ośrodka Badań Statystycznych w Madrycie (CIS) wraz z pandemią koronawirusa spada liczba osób deklarujących się w Hiszpanii jako katolicy. Obecnie jest to 59,2 proc. ankietowanych. To najniższy wskaźnik w historii przeprowadzanych w tym kraju badań sondażowych. Wzrosła natomiast liczba osób deklarujących się jako "praktykujący katolicy".

Badacze wskazali, że dużemu spadkowi liczby katolików w okresie pandemii COVID-19 towarzyszy nieznaczny, lecz zauważalny wzrost osób określających siebie mianem „katolika praktykującego”. Od kwietnia do września ta liczba wzrosła z 19,5 proc. do 20,4 proc.

Z badań CIS wynika, że wśród katolików najwięcej odejść od Kościoła zauważa się w grupie, która we wcześniejszym sondażu określała siebie mianem „wierzących, choć niepraktykujących”. O ile w kwietniu ich odsetek wynosił 41,7 proc., to już we wrześniu spadł do 38,8 proc.

– Badanie to dowodzi wyraźnego spadku liczby wiernych na przestrzeni ostatniej dekady, podczas której w 2011 r. organizowane były w Madrycie Światowe Dni Młodzieży. Wówczas za katolików uznawało się aż 73 proc. ankietowanych przez CIS – przypomniał katolicki portal Religion en Libertad, Odnotowano także, że spadek liczby wiernych na przestrzeni ostatnich 10 lat wynikał m.in. z faktu, że „znaczna część katolików z powodu zaawansowanego wieku zmarła w ostatnich latach”.

Reklama
Reklama

os, KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite