Nasze projekty

Uganda: Zagadkowa śmierć arcybiskupa. Często krytykował władze

Zmarł metropolita Kampali 68-letni abp Cyprian Kizito Lwanga, nie wiadomo jednak dokładnie, kiedy to nastąpiło. Jego zwłoki znaleziono 3 kwietnia w jego mieszkaniu, a wiadomość o tym wstrząsnęła całą Ugandą, nie tylko katolikami.

Cathopic/jimeciuro

Hierarcha był znany ze swego zaangażowania społecznego, zwłaszcza z obrony biednych i zmarginalizowanych, często krytykował też władze swego kraju, zarzucając im korupcję i brak zainteresowania losem najbardziej potrzebujących. Pogrzeb zmarłego zapowiedziano na czwartek 8 bm. w stołecznej katedrze Matki Bożej i Najświętszego Serca.

Przewodniczący Konferencji Biskupiej Ugandy bp Joseph Antony Zziwa wyraził w imieniu całego episkopatu głęboki żal z powodu zgonu arcybiskupa. Również prezydent kraju Yoweri Museveni napisał na Twitterze: „Z głębokim smutkiem dowiedziałem się o śmierci arcybiskupa Kampali Cypriana Kizito Lwangi. Łączę się w żalu z Kościołem katolickim, wszystkimi wierzącymi i całym krajem. Zmarł w wierze”.

2 kwietnia arcybiskup uczestniczył wraz z innymi przywódcami chrześcijańskimi w Drodze Krzyżowej w anglikańskiej katedrze św. Pawła w Kampali. Zorganizowała ją Zjednoczona Rada Chrześcijan Ugandy, skupiająca Kościoły katolicki, anglikański i prawosławny.

Reklama

Hierarcha krytykował rząd

Zmarły co jakiś czas wywoływał gniew przedstawicieli rządu, gdy piętnował przejawy niesprawiedliwości i nadużycia władz. W 2018 zarzucił rządowi, że werbują księży i ​​zakonnice do szpiegowania go. Powiedział, że pewien człowiek zadzwonił do niego, twierdząc, iż rząd uważa, że Lwanga dąży do obalenia go. Ostatnio hierarcha potępiał korupcję, uprowadzenia, zaginięcia i zabójstwa związane ze styczniowymi wyborami prezydenckimi.

W swym ostatnim, jak się obecnie okazuje, wystąpieniu publicznym w Wielki Piątek 2 bm. arcybiskup powiedział, że „znikanie” ludzi – zwłaszcza młodych – rodzi gniew, podziały i niepokój wśród obywateli oraz łamie prawa człowieka. Martwimy się, że lekceważenie praw i swobód danych nam przez Boga osłabi naszą społeczną tkankę zgody, spójności społecznej i odpowiedzialnego przywództwa – ostrzegł mówca. Kilkakrotnie, m.in. przed wyborami 14 stycznia i po nich, wyrażał obawy, że za swą krytykę władz może zostać zamordowany.

Przywódcy religijni, polityczni i społeczni złożyli hołd zmarłemu. Arcybiskup Gulu – John Baptist Odama podkreślił, że śmierć Lwangi spowodowała wielką lukę w ugandyjskim Kościele katolickim.

Reklama

Jan Paweł II mianował go biskupem

Cyprian Kizito Lwanga urodził się 19 stycznia 1953 w Kyabakadde w regionie Buganda w południowo-wschodniej części kraju (diecezja Lugazi). W 1964 wstąpił do seminarium duchownego w Nyenga, kształcił się też w Krajowym Seminarium w Kampali. W 1979 podjął studia w zakresie administracji i językoznawstwa na Uniwersytecie w Clermont-Ferrand we Francji. Studiował też na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie, uzyskując w 1994 doktorat z prawa kanonicznego. 8 kwietnia 1978 kard. Emmanuel Kiwanuka Nsubuga wyświęcił go na kapłana, po czym ks. Lwanga pracował duszpastersko w stołecznej archidiecezji.

30 listopada 1996 św. Jan Paweł II mianował go pierwszym biskupem nowo utworzonej diecezji Kasana-Luweero. Sakry udzielił mu 1 marca 1997 w miejscowej katedrze kard. Emmanuel Wamala, którego 19 sierpnia 2006 zastąpił na stanowisku arcybiskupa Kampali jako trzeci w historii pasterz tej archidiecezji; rządy w niej objął 30 września tegoż roku.

2 lutego 2020 abp Lwanga wydał dekret nakazujący wiernym swej archidiecezji przyjmowanie komunii św. wyłącznie do ust, nie na rękę.

Reklama

ag/KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę