Nasze projekty

Tylko 2 proc. Francuzów chodzi do kościoła, ale za katolików uznaje się połowa z nich

Kościół we Francji powinien być małą resztą wierną Bogu, a zarazem spadkobiercą ogromnego dziedzictwa, które przejawia się w naszej kulturze – mówi w kontekście rozpoczętej wczoraj wizyty ad limina tamtejszych biskupów przewodniczący episkopatu. Dziś co niedzielę uczęszcza do kościoła zaledwie 2 proc. Francuzów. Jednakże za katolików uznaje się jeszcze ponad połowa społeczeństwa, a trzy-czwarte uważa, że Francja jest krajem o kulturze chrześcijańskiej.

Fot: Pixabay.com/madbax

Na łamach dziennika „La Croix” abp Éric de Moulins-Beaufort podjął refleksję nad przyszłością Kościoła we Francji. Rozmawiał na ten temat z historykiem Guillaumem Cuchetem. Obaj rozmówcy są zdania, że katolicyzm ma jeszcze we Francji pokaźny potencjał kulturowy. W związku z kryzysem powołań Kościołowi brakuje jednak środków, by kultywować wiarę w społeczeństwie. Stąd potrzeba większego zaangażowania świeckich. Każdy z nas musi wziąć za to odpowiedzialność. W rzeczywistości chodzi tu o historię nas wszystkich, a nie tylko duchowieństwa – stwierdził Cuchet.

Przewodniczący episkopatu potwierdza, że Kościół stoi wobec wyzwania reorganizacji i odnowy roli kapłanów, aby dotrzeć z posługą do wszystkich, którzy chcą żyć z Chrystusem. Nie możemy być obecni wszędzie, przez cały czas, ale musimy być wszędzie choćby niekiedy – mówi abp de Moulins-Beaufort. Jest zarazem przekonany, że znaczącą rolę mogą odegrać w tym dobrze uformowani świeccy.

Przewodniczący episkopatu wskazuje też na znaczenie obecności biskupów w debacie publicznej. W społeczeństwie, które chce wciąż poszerzać zakres swoich możliwości, przypada im niewdzięczna rola tych, którzy przypominają, że nie wszystko jest dobre. Jak biblijni prorocy, nie zawsze znajdują posłuch. Ich głos jest jednak wsparciem dla katolików, którzy we współczesnym społeczeństwie, starają się żyć według nauczania Chrystusa.

Reklama

Zapotrzebowanie na misję Kościoła wciąż jest wielkie. Choć coraz więcej Francuzów oddala się od religii, nie słabnie w nich potrzeba sensu, pocieszenia, a nawet rytualizacji. 40 proc. francuskich dzieci nadal uczestniczy w katolickiej katechizacji. Ceniona jest też obecność Kościoła w chwilach cierpienia i śmierci, o czym świadczy fakt, że 70 proc. pogrzebów ma charakter kościelny. Abp de Moulins-Beaufort zauważa, że w takich chwilach bardzo ważna jest obecność kapłana, który musi się konfrontować z cierpieniem. Jest to integralna część naszej posługi. Służymy Ukrzyżowanemu, który jest zmartwychwstaniem i życiem – dodaje przewodniczący episkopatu.

ag/Vatican News/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę