Trewir modli się za zabitych przez pijanego kierowcę

W niemieckim Trewirze odbyło się nabożeństwo ekumeniczne, podczas którego modlono się za ofiary wypadku z 1 grudnia, ich bliskich i służby ratunkowe.

W godzinach popołudniowych 1 grudnia rozpędzone auto wjechało na deptak. Pięć osób, w tym 9-miesięczne dziecko, poniosło śmierć, jest wielu rannych. Według policji „kierowca w amoku” jechał zygzakiem przez deptak zabijając i raniąc przypadkowych ludzi. Biskup Trewiru Stephan Ackermann jest wstrząśnięty tym zdarzeniem. Pod jego przewodnictwem w katedrze zostało odprawione nabożeństwo ekumeniczne w intencji zmarłych, poszkodowanych oraz ich bliskich, modlono się także za służby ratunkowe i wszystkich dotkniętych tragedią.

Sprawca, 51-letni mężczyzna z okolic Trewiru, został zatrzymany. Prokurator Peter Fritzen poinformował na konferencji prasowej, że podejrzany był w stanie upojenia alkoholowego, nic nie wskazuje na motyw polityczny lub religijny zbrodni.

Wygląda na to, że podejrzany ma problemy psychiczne, ale nie powinniśmy wydawać przedwczesnego osądu – powiedział burmistrz Trewiru Wolfram Leibe na antenie publicznej telewizji SWR. Minister spraw wewnętrznych Nadrenii-Palatynatu Roger Lewentz potwierdził, że według wstępnych ustaleń mężczyzna wjechał w tłum celowo.

Reklama
Reklama

Biskup Trewiru Stephan Ackermann jest wstrząśnięty tym zdarzeniem. Jeszcze niewiele wiemy o okolicznościach i przyczynach, ale ten dramat poruszył ludzi nie tylko w Trewirze – powiedział hierarcha i zapowiedział, że drzwi katedry są otwarte na indywidualne modlitwy. Do dyspozycji poszkodowanych i ich bliskich będą też duszpasterze.

W trewirskiej katedrze zostało odprawione nabożeństwo ekumeniczne w intencji zmarłych, poszkodowanych oraz ich bliskich, modlono się także za służby ratunkowe i wszystkich dotkniętych tą katastrofą. Modlitwom z udziałem ok. 150 osób przewodniczyli katolicki biskup Trewiru Stefan Ackermann oraz ewangelicki superintendent Jörg Weber. W tym samym czasie we wszystkich kościołach miasta zabiły dzwony.

W tej godzinie żałoby łączę się z ofiarami, zmarłymi, rannymi i ich bliskimi – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec (DBK), biskup Limburga Georg Bätzing. Zapewnił, że będzie się modlił za wszystkich tych, którzy „musieli doświadczyć tej zbrodni z bliska”, a zwłaszcza za wszystkich członków służb ratunkowych. – Jako byłego mieszkańca Trewiru, te pełne grozy obrazy z centrum miasta budzą we mnie gniew, przerażenie i głęboki smutek – przyznał bp Bätzing. Jego zdaniem, mimo iż nie wiadomo, jakie były motywy tego przestępstwa, to nie może usprawiedliwić tego bezsensownego użycia przemocy. Adwent jako znak światła i nadziei stał się tego dnia bardzo ciemny – powiedział.

Reklama

„Głęboko przerażony” wydarzeniem w Trewirze jest arcybiskup Monachium i Fryzyngi, kardynał Reinhard Marx. Szokuje mnie to szczególnie jako byłego biskupa Trewiru, łączę się w modlitwie ze wszystkimi mieszkańcami – napisał kard. Marx na Twitterze.

ZOBACZ TEŻ: Samochód wjechał na deptak w niemieckim Trewirze. 

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę