Nasze projekty

„To smutne, że jeden z pierwszych aktów prezydenta Bidena promuje niszczenie życia”

Joe Biden zgodził się, by fundusze federalne wspierały zagraniczne organizacje wspierające i wykonujące zabiegi aborcyjne. Przeciwko temu zarządzeniu wystąpili amerykańscy biskupi.

W czwartek Prezydent USA Joe Biden podpisał dekret, który zniósł zakaz przekazywania federalnych funduszy dla organizacji promujących i zapewniających aborcję w krajach rozwijających się. Była to regulacja znana pod nazwą „Mexico City Policy”, wprowadził ją jeszcze w 1984 roku Ronald Reagan. Tym samym Biden wycofał decyzje, jakie podjął jego poprzednik Donald Trump – nastawiony na ochronę życia – i przywrócił stan prawny, który obowiązywał podczas rządów Baraka Obamy, uznawanego dotąd przez obrońców życia za najbardziej probacyjnego prezydenta w historii USA. Po 30 dniach od ogłoszenia tego rozporządzenia organizacje aborcyjne będą mogły wnioskować o środki, których potrzebują do realizacji swych działań na całym świecie.

Sprzeciw biskupów

W odpowiedzi na ten dekret Konferencja Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych (USCCB) wydała oświadczenie, w którym wyraża swój sprzeciw. „To smutne, że jeden z pierwszych oficjalnych aktów prezydenta Bidena aktywnie promuje niszczenie życia ludzkiego w krajach rozwijających się” – napisali w specjalnym oświadczeniu na ten temat.

Reklama

Oświadczenie zostało podpisane przez arcybiskupa Josepha F. Naumanna z Kansas City, przewodniczącego Komisji USCCB ds. Działań w obronie życia, oraz biskupa Davida J. Malloy’a z Rockford, przewodniczącego Komisji ds. Międzynarodowej Sprawiedliwości i Pokoju.

Biskupi mówią, że „zdecydowanie sprzeciwiają się” zmianie polityki przez prezydenta Bidena. „To zarządzenie jest sprzeczne z rozumem, narusza godność ludzką i jest niezgodne z nauką katolicką. Wzywamy prezydenta, aby dobrze wykorzystywał swoje stanowisko, traktując priorytetowo osoby najbardziej bezbronne, w tym nienarodzone dzieci” – czytamy w oświadczeniu.

Reklama

Możliwa współpraca z Kościołem

Amerykańscy biskupi zwrócili również uwagę, że Kościół jest największą pozarządową organizacją oferującą opiekę zdrowotną. Wyrazili też gotowość współpracy z prezydentem i jego pracownikami w zakresie takiego promowania zdrowia kobiet, które „sprzyjałoby integralnemu rozwojowi ludzkiemu, chroniąc naturalne prawa człowieka i godność każdego życia ludzkiego, począwszy od poczęcia”.

Biskupi zakończyli oświadczenie stwierdzeniem, że troska o zdrowie musi zaczynać się od „zapewnienia, aby dzieci nienarodzone były wolne od przemocy, uznając każdą osobę za dziecko Boże”.

Reklama

Marsz dla Życia

Tymczasem w Waszyngtonie 28 i 29 stycznia to dni dużej aktywności ruchów prolife. Dziś odbywa się tam Marsz dla Życia, a poprzedziło go modlitewne czuwanie w czwartek wieczorem. Marsz ten określany jest największą coroczną demonstracją praw człowieka. W tym roku można wziąć w nim udział także online, a wszystkim uczestnikom Marszu Papież Franciszek udzielił odpustu zupełnego.

CZYTAJ TAKŻE: Papież daje odpust zupełny uczestnikom Marszu dla Życia

os, vaticannews.pl/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę