Nasze projekty

Sylwestrowy koncert w wirtualnej katedrze Notre-Dame

Na noc sylwestrową w katedrze Notre-Dame w Paryżu przygotowuje wirtualny koncert francuski kompozytor i performer, 72-letni Jean-Michel Jarre. Ten multimedialny spektakl na żywo z wirtualną symulacją katedry – symbolu Paryża – będzie dostępny na Youtube oraz w mediach społecznościowych. Koncert Jarre’a ma być „rekompensatą” za odwołane party sylwestrowe na Polach Elizejskich.

W programie koncertu znajdą się części dzieła „Electronica” z 2005 roku oraz wcześniejsze utwory Jarre’a, które przyniosły mu sławę, takie jak „Oxygene” z 1976, czy „Magnetic Fields” z 1981 roku. Według zapowiedzi, uczestnicy koncertu z awatarem muzyka będą mogli wirtualnie chodzić wewnątrz katedry Notre-Dame.

Pierwszy od pożaru w kwietniu 2019 roku koncert w katedrze Notre-Dame odbył się w wigilijny wieczór. Muzykę od baroku po najlepsze dzieła współczesne, tematycznie związaną z Bożym Narodzeniem, wykonała niewielka grupa artystów z katedralnego chóru Maîtrise Notre-Dame”.

W normalnych warunkach w skład zespołu wchodzi 150 dzieci oraz dorosłych. W nagraniu wigilijnego koncertu na kilka dni przed świętami mogło wystąpić jedynie ośmiu śpiewaków, po dwóch z każdej grupy głosowej, a ponadto solistka Julie Fuchs, dyrygent Henri Chalet, organista Yves Castagnet oraz wiolonczelista Gautier Capuçon.

Reklama

Zaproponowaliśmy optymistyczną muzykę – powiedział mediom francuskim dyrygent Henri Chalet. Muzyczna wędrówka przez stulecia zawierała więc m.in. dzieło XVI-wiecznego hiszpańskiego kompozytora Tomasa Luisa de Victorii, „Laudate Dominum” – klasyk Wolfganga Amadeusza Mozarta, romantyczną “Ave Maria” Franza Schuberta i jeden z utworów w stylu spiritual.

Do świątyni, w której nadal prowadzone są prace remontowe, mogła wejść jedynie nieliczna grupa osób. Dla bezpieczeństwa artyści wystąpili w kaskach, jakie noszą robotnicy budowlani oraz w błękitnych kombinezonach, mających ich chronić przed szkodliwym pyłem ołowianym, który powstał na skutek stopienia się elementów dachu podczas pożaru.

W wielkim pożarze, który wybuchł na dachu Notre-Dame 15 kwietnia 2019, ogień strawił część dachu, zniszczył iglicę i część sklepienia świątyni. Wszystko ma być odbudowane zgodnie z historycznym wyglądem świątyni. Prezydent Francji Emmanuel Macron prace mają zostać ukończone przed planowanymi na 2024 rok Letnimi Igrzyskami Olimpijskimi w Paryżu.

Reklama

SPRAWDŹ: W Wigilię w paryskiej Notre Dame odbędzie się koncert chóru

ag/KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę