Nasze projekty

Skrajne ubóstwo plagą po pandemii

Na świecie rośnie liczba osób żyjących w skrajnym ubóstwie. To wynik pandemii. Jak jest w Polsce, dowiemy się w czerwcu.

Pexels/ Sergio omassi

Do niedawna wydawało się, że w Europie i krajach wysoko cywilizowanych, ubóstwo właściwie nie istnieje. Niestety, pandemia i restrykcje  dotyczące większości gałęzi gospodarki spowodowane troską o zdrowie obywateli, doprowadziły do upadku dużej liczby przedsiębiorstw, a co za tym idzie pogłębienia kryzysu finansowego w wielu krajach Europy i świata.

Włosi szczególnie dotknięci pandemią 

Pandemię koronawirusa najbardziej dotkliwie odczuli Włosi. W lutym 2020 roku sytuacja stała się dramatyczna, a codzienne drastyczne skoki zakażeń, spowodowały wprowadzenie restrykcyjnych działań rządowych. Już wtedy wiadome było, że ekonomiczne skutki obostrzeń będą odczuwalne, jednak nie spodziewano się, że aż tak boleśnie. 

Na kwietniu 2020 roku się nie skończyło. Druga fala pandemii stała się równie dotkliwa dla włoskiej gospodarki. Z danych opublikowanych przez włoski dziennik ekonomiczny II Sole – 24 Ore wynika, że 5,6 mln Włochów żyje w ubóstwie absolutnym zarówno w kategoriach rodzinnych, jak i osób fizycznych. To najwyższa liczba od 2005 roku. Oznacza to, że 5,6 mln osób we Włoszech nie stać na minimalne wydatki niezbędne do  prowadzenia akceptowalnego życia. 

Reklama

Kolejki głodu w Hiszpanii 

W Hiszpanii sytuacja jest równie niepokojąca. Hiszpańskie instytucje dostrzegają dwukrotnie większe zapotrzebowanie na pomoc. Podstawową przyczyną zapaści finansowej Hiszpanów jest zamrożenie turystyki na kilka miesięcy – głównej gałęzi gospodarki tego kraju. 

Coraz powszechniejszym zjawiskiem na hiszpańskich ulicach, stają się tzw. “kolejki głodu”. Tworzą je Hiszpanie, którzy ustawiają się, by dotrzeć do odpowiedniej instytucji, od której oczekują pomocy zarówno finansowej, jak i żywnościowej. Zdarza się, że osoby te często nie mają nawet dachu nad głową. Ci, którzy zwracają się o wsparcie, to nie tylko osoby starsze i z niższych warstw społecznych. To hostessy, hotelarze, stewardessy i wykwalifikowani pracownicy różnych sektorów, którzy wskutek kryzysu utracili źródło utrzymania.

Sytuacja ekonomiczna najbiedniejszych krajów świata 

Kryzys ekonomiczny spowodowany pandemią koronawirusa, dotknął także kraje tzw. “Trzeciego Świata”. Według danych opublikowanych przez ONZ perspektywy wzrostu gospodarczego w tych państwach spadły z 5 do 0,4 proc. Dane obejmują 47 krajów najsłabiej rozwiniętych. Prognozy ONZ wskazują, że już wkrótce wskaźnik osób żyjących w skrajnej nędzy w tychże państwach może wzrosnąć nawet o 32 miliony. 

Reklama

Polska po pandemii 

Niewątpliwie kryzys ekonomiczny odbije się także na Polakach. Już teraz słyszy się o skrajnie trudnej sytuacji finansowej wielu przedsiębiorców, którzy alarmują o pomoc finansową. W 2019 r. indeks osób żyjących w skrajnym ubóstwie wynosił 4,2 %, co oznaczało spadek w stosunku do poprzedniego roku o 1,2 %. Jak zmieniła się sytuacja ekonomiczna Polaków po pandemii? Co przyniosą statystyki za 2020 r.? Poznamy je 30 czerwca 2021. Dowiemy się m. in., jak pandemia wpłynie na wskaźnik skrajnego ubóstwa.

SPRAWDŹ: Prawie połowa Polaków dobrze ocenia politykę prorodzinną Państwa. 

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę