Nasze projekty

Skazano go za bluźnierstwo, bo odmówił przejścia na islam

37-letni Pakistańczyk, Asif Pervaiz, został skazany na karę śmierci za bluźnierstwo. Według oskarżeń dopuścił się go odmawiając przejścia na islam, do którego namawiał go pracodawca. Sąd w Lahurze nie zbadał, czy Pervaiz rzeczywiście dokonał przestępstwa.

37-letni chrześcijanin Asifa Pervaiza spędził 7 lat w więzieniu. Został oskarżony o bluźnierstwo, którego miał dopuścić się za pośrednictwem SMS-ów do swojego byłego przełożonego w fabryce obuwniczej. Prawnik, który wcześniej bronił Asii Bibi twierdzi, że pracodawca próbował przekonać swojego podwładnego do przejścia na islam. Gdy ten odmówił oskarżył go o bluźnierstwo. Pervaiz odrzucił te pomówienia, a jego adwokat Saif-ul-Malook twierdzi, że wyrok jest całkowicie niesprawiedliwy.

Sąd w Lahurze nie zbadał, czy Pervaiz rzeczywiście dokonał przestępstwa, ale skazał go na karę śmierci za bluźnierstwo.

Biskupi Pakistanu zaapelowali do rządu o kampanię na rzecz respektowania praw mniejszości religijnych. Rzecznik pakistańskiego episkopatu powiedział, że wspólnota chrześcijańska została boleśnie dotknięta historią Pervaiza. – Oczekujemy od rządu weryfikacji sądowego orzeczenia, aby wyegzekwować sprawiedliwy wyrok – zaznaczył o. Qaisar Feroz OFM Cap.

Reklama
Reklama

Rónież proboszcz z Karaczi, o. Mario Rodrigues, nie wierzy w oskarżenia, które również poprzednio okazały się fałszywe i dodaje, że „żaden chrześcijanin w Pakistanie nie odważyłby się obrażać islamu czy proroka Mahometa”. Podkreślił też, że chrześcijanie okazują szacunek wobec innych religii, szczególnie w warunkach, w których żyją na miejscu, mając świadomość, że bluźnierstwo jest szczególnie delikatnym tematem. Uważa, że ponownie dochodzi do instrumentalizacji i nadużycia prawa.

Obecnie w Pakistanie przynajmniej 80 osób przebywa w więzieniach z powodu oskarżenia o bluźnierstwo. Większość z nich to muzułmanie. Innym problemem spotykanym w tym kraju są pozaprawne egzekucje. Radykalni liderzy nierzadko zachęcają do wymierzania sprawiedliwości na własny rachunek wobec tych, którzy zostali uznani za winnych bluźnierstwa.

os, KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite