Nasze projekty

Sędzia zabity przez mafię będzie błogosławiony

Sędzia zabity przez sycylijską mafię, hiszpański biskup – obrońca Indian w XVI wieku w Meksyku oraz włoski ksiądz, który przyczynił się do odrodzenia Kościoła katolickiego w byłym Związku Radzieckim – to niektóre postaci z dekretów Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, zatwierdzonych wczoraj przez papieża.

cathopic/Julio Insfrán

Papież Franciszek uznał śmierć z rąk mafii na drodze z Canicattì do Agrigento sędziego Angelo Livatino (1952-1990) za męczeństwo. Natomiast Jan Paweł II nazwał go „męczennikiem za sprawiedliwość, a pośrednio za wiarę”. Podczas pielgrzymki na Sycylię w 1993 r. papież odwiedził rodziców zamordowanego i mówił o jego męczeńskiej śmierci. Dekret o męczeństwie otwiera drogę do wyznaczenia daty jego beatyfikacji.

Ale to nie jedyny „kandydat”. Oprócz dekretu sędziego opublikowano siedem innych. Do beatyfikacji konieczne będzie uznanie cudów przypisywanych ich wstawiennictwu. Do grona błogosławionych mogą więc wkrótce dołączyć:

– Vasco de Quiroga (1470-1565) z Hiszpanii – pierwszy biskup diecezji Michoacán w Meksyku. Zasłynął jako obrońca Indian, okrutnie prześladowanych przez konkwistadora Nuño de Guzmana.

Reklama

– Bernardino Piccinelli (1905-1984) z Włoch, z zakonu serwitów, był biskupem pomocniczym w Ankonie.

– Antonio Vicente González Suárez (1817-1851) z Hiszpanii – ksiądz, przez 34 lata proboszcz na Wyspach Kanaryjskich. Wsławił się opieką nad chorymi w czasie epidemii cholery.

– Antonio Seghezzi (1906-1945) – włoski ksiądz, uczestnik ruchu oporu w czasie II wojny światowej. Aresztowany i więziony przez hitlerowców, został osadzony w obozie koncentracyjnym w Dachau. Zmarł kilka tygodni po jego wyzwoleniu na krwioplucie.

Reklama

– Bernardo Antonini (1932-2002) – należący do Instytutu Jezusa Kapłana, pochodził z Włoch. W 1989 r. wyjechał do pracy w ZSRR. Był m.in. założycielem i rektorem seminarium duchownego, wykładowcą Pisma Świętego, niezmordowanym prelegentem, założycielem i dyrektorem gazety „Swiet Jewangelija” (Światło Ewangelii) oraz Instytutu Teologicznego św. Tomasza z Akwinu w Moskwie. Od 2001 r. pracował w Kazachstanie.

– Ignác Stuchlý (1869-1953) – kapłan ze zgromadzenia salezjanów, którego był długoletnim przełożonym w Czechosłowacji.

– Rosa Staltari (1951-1974) – siostra ze Zgromadzenia Córek Najświętszej Maryi Współodkupicielki, opiekunka dzieci przedszkolnych, mistyczka, znana z ewangelicznego radykalizmu.

Reklama

PRZECZYTAJ: Zelia i Ludwik Martinowie. Święci małżonkowie

np/KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę