Nasze projekty

Powieść o ks. Hamelu z prestiżową francuską nagrodą

Akademia Francuska uhonorowała swym Grand Prix du roman powieść Etienne’a de Montety pt. „La Grande épreuve – Wielka próba”. Jest to historia zainspirowana męczeństwem ks. Jacquesa Hamela.

Ks. Jacques Hamel został bestialsko zamordowany przez dwóch młodych islamistów podczas odprawiania Mszy św w lipcu 2016 roku. W chwili śmierci miał 86 lat. Prowadził proste życie księdza na prowincji, w małym miasteczku na peryferiach Rouen.

Opowieść Etienne de Montety przypomina inną książkę – „Dziennik wiejskiego proboszcza” Georges’a Bernanosa, który za to dzieło w 1936 r. został wyróżniony tą samą prestiżową nagrodą literacką Akademii Francuskiej.

Tytuł książki „La Grande épreuve”, jak zaznacza sam autor, nawiązuje do Apokalipsy. Chodzi tu o „wielki ucisk”, któremu zostają poddani chrześcijanie. Jego zdaniem „wielką próbę” przechodzi dziś cała Francja. Przez lata chlubiliśmy się, że udało się nam uniknąć wojny, a dziś przemoc powraca do naszego społeczeństwa. Widzimy, że wartości, które nas kształtowały, nie są respektowane – mówi de Montety. – Jest to czas wielkiej próby, aby pozostać wiernym samemu sobie, ale także, aby umieć przekonać innych do tych wartości. W Apokalipsie „wielki ucisk” to męczeństwo, wierność aż do ofiary z własnego życia, aby pokazać, że są sprawy, dla których można żyć i umrzeć – powiedział francuski pisarz w wywiadzie dla Radia France Culture.

Reklama
Reklama

W Watykanie toczy się proces beatyfikacyjny francuskiego kapłana. – Ten proces będzie miał proiorytet w naszej pracy – zapewniał w 2019 roku kard. Angelo Becciu, ówczesny prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Kilka tygodni temu zakończyło się śledztwo w sprawie śmierci ks. Hamela. Zabójcami 85-letniego kapłana byli Adel Kermiche i Abdel Malik Petitjean, którzy twierdzili, że działają w imieniu Państwa Islamskiego. Zostali oni zabici przez policję, gdy opuszczali kościół po dokonaniu morderstwa. Czterech innych mężczyzn zostało zatrzymanych i oskarżonych o sprzysiężenie przestępcze, powiązane z aktem terrorystycznym. Zakończenie śledztwa pozwoli na rozpoczęcie ich procesu sądowego.

ZOBACZ TEŻ: 4. rocznica śmierci ks. Hamela, zamordowanego przez terrorystów

Reklama
Reklama

ah, vaticannews, KAI/Stacja7

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite