Nasze projekty

Poważne restrykcje w Brazylii. Nabożeństwa nie dłuższe niż 45 minut

Brazylia, podobnie jak i inne kraje latynoskie została mocno dotknięta skutkami pandemii. Wymusiło to wprowadzenie wielu obostrzeń, które nie ominęły również Kościoła. Według zaleceń rządu m.in. nabożeństwa nie mogą trwać dłużej niż 45 minut a liczba osób przebywających w świątyniach została bardzo ograniczona.

Władze Brazylii nakazały, aby nabożeństwa nie trwały dłużej niż 45 minut. Zakłopotanie związane z tą decyzją wyraził abp Gil Antônio Moreira z archidiecezji Juiz de Fora w stanie Minas Gerais.

To niezrozumiałe, że w miejscach publicznych, np. w restauracjach, ludzie mogą przebywać jak długo chcą, a na kościoły, gdzie jest bezpiecznie, gdzie zachowuje się dystans społeczny i odkaża ręce przy wejściu, został nałożony czasowy limit przebywania wewnątrz – powiedział hierarcha.

W kościołach zostały również wprowadzone limity ograniczające liczbę miejsc, które mogą być wykorzystane, do 10 procent oraz osób w nich przebywających do maksymalnie 30. Władze sanitarne zamierzają oskarżać Kościół za sytuację wzrostu infekcji na terenie tego stanu – podkreślił bp Antônio Carlos Rossi Keller z Frederico Westphalen.

Reklama
Reklama

Arcybiskup Wilson Tadeu Jonek z Florianópolis, stolicy stanu Santa Catarina, wyraził ubolewanie, że w mieście Botuverá służby sanitarne wraz z policją przerwały sprawowanie mszy, podczas której grupa młodzieży przyjmowała sakrament bierzmowania. Liturgię musiano zakończyć przed udzieleniem uczestnikom Komunii św. Miejscowy proboszcz zaznaczył, że wcześniej spotkał się z władzami municypalnymi i uzgodnił warunki przeprowadzenia bierzmowania, dlatego ingerencja policji była tym bardziej oburzająca.

Biskupi sprzeciwiają się zamykaniu kościołów

W grudniu sąd federalny – ze względu na wzrost infekcji i małej liczby łóżek w szpitalu – zadecydował o zamknięciu świątyń, restauracji i barów w mieście Petrópolis, w stanie Rio de Janeiro. Miejscowy biskup Gregório Paixão wyraził publicznie „głębokie oburzenie” taką decyzją sądu podjętą tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Hierarcha w swoim wystąpieniu wymienił wszystkie restrykcje, których przestrzega Kościół i zaznaczył, że wzorowo wywiązuje się on z narzuconych obostrzeń.

Reklama
Reklama

Będziemy walczyć w obronie naszych praw – podkreślił biskup Paixão i zaznaczył, że „działalność religijna jest uznana przez obowiązujące prawo jako konstytucyjna gwarancja praw człowieka”.

Wszyscy biskupi z diecezji w stanie Rio de Janerio opublikowali oficjalną notę wyrażającą zakłopotanie, a także solidarność z pasterzem Kościoła lokalnego w Petrópolis prosząc, aby podjęta decyzja sądu została odwołana. Ponadto hierarchowie podkreślili, że instytucje Kościoła katolickiego są protagonistami w niezliczonych inicjatywach społecznych wyrażających konkretną solidarność z najbiedniejszymi i ich potrzebami.

ZOBACZ TEŻ: Znana warszawska szopka tylko online. Pierwszy raz od 70 lat

Reklama

vaticannews/kh/Stacja7

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite