Nasze projekty

Porwany 2 lata temu ks. Maccali został uwolniony z rąk dżihadystów

Rzecznik prezydenta Mali poinformował, że bojownicy dżihadyści uwolnili dwóch włoskich zakładników. Są to Nicola Chiacchio i ks. Pierluigi Maccalli, włoski misjonarz ze Stowarzyszenia Misji Afrykańskich, porwany we wrześniu 2018 roku.

fot. YouTube / Fundação AIS

8 października wieczorem włoskie media poinformowały o uwolnieniu ks. Maccalliego wraz z włoskim turystą Nicolą Chiacchio i dwoma innymi zakładnikami. Byli oni przetrzymywani przez fundamentalistów islamskich. Według źródeł tajnych służb operację przeprowadziła włoska Agencja ds. Informacji i Bezpieczeństwa Zewnętrznego we współpracy z władzami Mali.

Reklama

Ks. Pierluigi Maccalli, włoski misjonarz ze Stowarzyszenia Misji Afrykańskich, został porwany 17 września 2018 roku w Nigrze. Od początku władze tego afrykańskiego państwa, ambasada włoska i zgromadzenie podejmowały wysiłki na rzecz jego uwolnienia. Pracował w parafii Bomoanga, położonej około 130 km na południowy zachód od stolicy kraju Niamey, przy granicy z Burkina Faso. Region ten zamieszkały jest przede wszystkim przez lud Gurma, stanowiący w Nigrze mniejszość. Duchowny znany był ze swej działalności ewangelizacyjnej i na rzecz obrony praw człowieka. Angażował się w pracę w szkole, poradniach czy formacji ludzi młodych. Przeciwstawiał się także okrutnym praktykom związanym z tradycyjnymi kulturami, takim jak obrzezanie i cięcie kobiet. W Nigrze pracował od 2007 roku.

O. Désiré Salako, przełożony Stowarzyszenia Misji Afrykańskich w Mali, poinformował w grudniu 2018 roku, że ks. Maccali „żyje i ma się dobrze”, jednak ze względów bezpieczeństwa nie mógł powiedzieć nic więcej. Zapewnił, że podejmowane są wysiłki mające na celu uwolnienie kapłana.


ZOBACZ: Niger: porwany misjonarz żyje i ma się dobrze

Reklama

W kwietniu tego roku dziennik Avvenire opublikował wideo, na którym widać księdza uwięzionego wraz z został uwięziony wraz z Nicolą Chiacchio. 24-sekundowe nagranie wysłali do dziennika anonimowo sami dżihadyści. Na filmie widać było dwóch mężczyzn, siedzących obok siebie, wyraźnie wychudzonych.

Operacja uwolnienia zakładników była efektem intensywnych działań wywiadowczych. Po uwolnieniu tożsamość dwóch uwolnionych Włochów została potwierdzona przez rzecznika rządu malijskiego. Wraz z uwolnieniem ich, na wolność wyszli także Sophie Pétronin, pracowniczka humanitarna z Francji (porwana w 2016 roku) i były minister malijski Soumaila Cisse, porwany w marcu br.

os, La Repubblica, Avvenire/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę