Nasze projekty

Polski biskup w Kamerunie zabrania szczepienia przeciwko rakowi szyjki macicy

Polski biskup misyjny Jan Ozga zabronił na terenie swojej diecezji Doumé-Abong’ Mbang szczepienia Gardasilem przeciw rakowi szyjki macicy. W ramach kampanii prowadzonej przez rząd Kamerunu szczepionka ta ma być podawana dziewczynkom w wieku 9-13 lat.

Według dziennika „Le Messager” z 23 listopada, bp Ozga swą decyzję „opiera na refleksji na temat tej szczepionki, przeprowadzonej przez Krajową Konferencję Biskupią”. Zalecił, by „nie przyjmować ekip medycznych” aplikujących Gardasil.

Podczas 45. Zgromadzenia Plenarnego Krajowej Konferencji Biskupiej Kamerunu, jakie odbyło się w dniach 3-6 listopada 2020 r. w Yaounde, jej przewodniczący bp Abraham Kome wyraził wątpliwości wobec tej szczepionki i zażądał bardziej pogłębionych badań nad jej stosowaniem. – Opieramy się na logicznej zasadzie: w przypadku wątpliwości należy się powstrzymać [od działania] – wyjaśnił hierarcha.

Biskupi rozmawiali z delegacją ministerstwa zdrowia publicznego i po spotkaniu oświadczyli, że „wyjątkowo delikatny charakter” sprawy, „zasługuje i wymaga” podjęcia „głębokiej refleksji zarówno naukową, jak etycznej”.

Reklama
Reklama

Również biskupi diecezji Nkongsamba i Obala oraz stowarzyszenie „Musulmans pour la coopération et le développement” (Muzułmanie na rzecz współpracy i rozwoju) odrzucili stosowanie szczepionki.

Gardasil to szczepionka na HPV, czyli na wirusa brodawczaka ludzkiego. Istnieją rozbieżności co do jej wpływu na zapobieganie nowotworom i zmianom przedrakowym sromu, pochwy, szyjki macicy i odbytnicy.

SPRAWDŹ: W Hiszpanii zmarł najstarszy biskup świata

Reklama
Reklama

ag/KAI/Stacja7

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite