Nasze projekty

Pogarsza się sytuacja w Etiopii, potrzebna pilna pomoc humanitarna

Sto dni po rozpoczęciu konfliktu zbrojnego sytuacja humanitarna w regionie Tigraj wciąż się pogarsza. W wyniku starć między wojskami etiopskimi a siłami Ludowego Frontu Wyzwolenia zginęły dziesiątki tysięcy ludzi, a ponad 2 mln 300 tys. osób potrzebuje pomocy humanitarnej.

Prawie półtora miliona zostało zmuszonych do wewnętrznej emigracji. Caritas Włoch apeluje o natychmiastowe otwarcie korytarzy humanitarnych.

Zdaniem pracowników Caritasu najważniejsze obecnie jest zapewnienie mieszkańcom Tigraj opieki zdrowotnej, której są pozbawieni od początku konfliktu. Konieczne jest także dostarczenie wody i żywności oraz przygotowanie tymczasowych schronień dla tych, którzy stracili swoje domy. Niepokoi również los około 90 tys. Erytrejczyków, którzy przebywali w regionie Tigraj w obozach dla uchodźców. Według miejscowych źródeł większość z tych obozów została zniszczona, a ich mieszkańcy zabici.

We współpracy z włoskimi kolegami lokalna Caritas utworzyła program, którego zadaniem jest zapewnienie pomocy humanitarnej potrzebującym w regionie Tigraj, na ile jest to obecnie możliwe. W ramach programu dzieciom poniżej piątego roku życia dostarczana jest żywność. Caritas rozpoczęła także dystrybucję bonów na zakup nasion i zwierząt, aby odnowić działalność zarobkową rodzin. Trwa również dystrybucja artykułów niezbędnych dla przesiedleńców: materacy, koców, ubrań, naczyń do gotowania, pojemników do przechowywania wody pitnej. Starszym dzieciom i osobom dorosłym Caritas oferuje pomoc medyczną, wsparcie psychologiczne i doraźną edukację.

Reklama
Reklama

Konflikt w regionie Tigraj pogłębił problemy, które już wcześniej dotykały miejscową ludność. Na porządku dziennym, od lat problemem pozostaje niedożywienie, brak podstawowych usług oraz klęski żywiołowe, takie jak pojawiające się regularnie plagi szarańczy. Do tego wszystkiego doszła w ostatnim czasie pandemia Covid-19. Na koronawirusa zachorowało w Etiopii łącznie 145 tys. osób, z których dwa tysiące zmarły.

SPRAWDŹ: Co naprawdę dzieje się w Etiopii? Dramatyczna sytuacja w Tigraju

ag/Vatican News/Stacja7

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite