Nasze projekty

Patriarcha Bartłomiej dostrzega odradzanie się religii

Ekumeniczny patriarcha Bartłomiej jest przekonany, że „odradzanie się religii jest dynamicznym ruchem duchowym”. Według ekumenicznej agencji Pro Oriente z Wiednia, honorowy zwierzchnik prawosławia podkreślił to w ramach prowadzonej online na uniwersytecie Capodistrias w Atenach drugiej międzynarodowej konferencji na temat „dyplomacji religijnej”.

Bartłomiej stwierdził, że religii nie można „odsuwać na bok”. Sytuacje, w których religia jest „wykorzystywana” jako rzekome uzasadnienie wybuchów przemocy, nazwał „aberracją”. Przekonywał, że religie powinny być raczej skutecznymi instrumentami wspólnoty i współpracy. Sposobem na osiągnięcie tego jest dialog międzyreligijny.

Celem religii jest sprowadzenie Bożego pokoju na ziemię, a jednocześnie odrzucenie wszelkiej przemocy, która jest produktem ubocznym chorobliwej rzekomej religijności, powiedział prawosławny patriarcha. Przypomniał, że wyzwaniem „na dziś” jest stworzenie „kultury solidarności”, „solidarności, która odnosi się do chrześcijańskiego braterstwa” i musi być „sztandarem dnia dzisiejszego”.

Patriarcha Bartłomiej podkreślił też znaczenie dialogu międzyreligijnego i przestrzegł, że ten, kto chce zerwać ten dialog, służy „mrocznym celom”. Przy tej okazji wyraził ubolewanie, że internet jest często nadużywany do szerzenia „nienawiści i fanatyzmu”.

Reklama
Reklama

SPRAWDŹ: Patriarcha Tawardos: Media społecznościowe to nie droga do nieba

ag/KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę