Papież wzywa do podjęcia negocjacji w Syrii i Iraku
Do szybkiego znalezienia wyjścia z krwawych konfliktów w Syrii i Iraku na drodze negocjacji wezwał papież Franciszek w przemówieniu wygłoszonym do członków Międzynarodowej Komisji Mieszanej ds. Dialogu Teologicznego między Kościołem Katolickim i Wschodnimi Kościołami Prawosławnymi (tzw. Starożytnymi Kościołami Wschodu).
Polub nas na Facebooku!
Dając wyraz konsternacji i bólu z powodu wydarzeń na Bliskim Wschodzie, a szczególnie w Iraku i Syrii, papież podkreślił, że wszyscy mieszkańcy tego regionu, w tym chrześcijanie i inne mniejszości, ponoszą „konsekwencje wycieńczającego konfliktu”. – Wraz z wami co dzień modlę się o szybkie znalezienie rozwiązania na drodze negocjacji – zapewnił Franciszek.
Podkreślił, że zadaniem wszystkich chrześcijan jest „służenie sprawie pokoju i sprawiedliwości”. Wyraził nadzieję, że „wstawiennictwo i przykład licznych męczenników i świętych, którzy dali odważne świadectwo o Chrystusie” będzie wsparciem dla bliskowschodnich wspólnot chrześcijańskich.
Papież wyraził też wdzięczność Komisji, działającej od 2003 r., która w ciągu minionego dziesięciolecia przeanalizowała sposoby wyrażania komunii w Kościele w pierwszych wiekach i jakie ma to znaczenie dla dzisiejszego poszukiwania jedności. W czasie obecnego posiedzenia rozpoczęto zgłębianie natury sakramentów, a szczególnie chrztu. Franciszek życzył, by wykonana już praca przyniosła obfite owoce dla wspólnych poszukiwań teologicznych i pomogła coraz głębiej przeżywać „braterską przyjaźń”.
Do grona Wschodnich Kościołów Prawosławnych, które kierują się nauczaniem jedynie trzech pierwszych soborów powszechnych, należą: Kościół koptyjski w Egipcie oraz wyrosłe z niego Kościoły: etiopski i erytrejski, Kościół syryjski, Ormiański Kościół Apostolski i Kościół syromalankarski w Indiach.
pb (KAI/RV) / Watykan