Nasze projekty

Papież sprawdzi, czy baskijscy księża działali w ETA

Papież Franciszek zbada uwikłanie katolickich duchownych z Kraju Basków w działalność terrorystycznej organizacji ETA. Za główny cel w swoich trwających 60 lat działaniach stawiała sobie ona utworzenie niezależnego państwa Basków na terenie północnej Hiszpanii i południowej Francji.

Wniosek o przeanalizowanie ewentualnej współpracy baskijskiego Kościoła z ETA wyszedł od Hiszpańskiego Stowarzyszenia Żandarmerii. Oficjalny dokument w tej sprawie przekazał papieżowi nuncjusz apostolski w Hiszpanii abp Bernardito Cleopas Auza.

W piśmie tym znalazło się m.in. wskazanie przypadku jednego z baskijskich proboszczów, który w ostatnim czasie  chwalił w internecie działalność ETA. Wskazano, że postawa taka nie jest odosobniona wśród baskijskiego duchowieństwa, a istnieje również podejrzenie, że część księży z Kraju Basków pomagało tej organizacji separatystycznej.

Władze ETA, która w efekcie zamachów zabiła łącznie 853 osoby, dokonały samorozwiązania organizacji 4 maja 2018 r. w trakcie uroczystości we francuskim Cambo-les-Bains.

Reklama
Reklama

Z szacunków MSW w Madrycie wynika, że wciąż przed hiszpańskim wymiarem ścigania ukrywa się co najmniej 50 terrorystów baskijskiej organizacji separatystycznej, głównie w krajach Ameryki Łacińskiej.

SPRAWDŹ: Kolejny kapłan zamordowany w Nigerii. Został stracony maczetą

ag/KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite