Nasze projekty

Papież przyjął prezydenta Kiribati

Papież Franciszek przyjął 5 lutego w Watykanie prezydenta Republiki Kiribati - Anote'a Tonga. Spotkał się on następnie z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolinem, któremu towarzyszył sekretarz Sekretariatu Stanu ds. stosunków z państwami abp Paul R. Gallagher.

Komunikat Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, ogłoszony po tym wydarzeniu, stwierdza, że "w toku serdecznych rozmów skupiono się zwłaszcza na doniosłości troski o środowisko naturalne i na zagadnieniu zmian klimatycznych, których negatywne skutki dla tego kraju, jak i dla innych państw Oceanu Spokojnego, są niepokojące". W tej sprawie obie strony wyraziły życzenie, aby przy okazji Konferencji COP-21, która w grudniu br. odbędzie się w Paryżu, "wspólnota międzynarodowa mogła podjąć zgodne i skuteczne środki w celu stawienia czoła temu wyzwaniu".

 

Republika Kiribati to niewielkie państwo wyspiarskie na Oceanie Spokojnym o powierzchni 811 km kw., złożone z 33 wysp koralowych, rozrzuconych na przestrzeni 3800 km wokół równika, z których 21 jest zamieszkanych. Należą one do trzech archipelagów Mikronezji i Polinezji: Wysp Gilberta (16 wysp), Feniks (8) i Line Islands (8), oddzielne miejsce zajmuje wyspa Banaba. Kraj zamieszkuje ok. 102 tys. ludzi, z których ponad 55 proc. to katolicy, resztę stanowią protestanci różnych odłamów – ok. 40 proc. i inni.

Reklama

 

Prezydent Anote Tong urodził się 11 czerwca 1952 na jednej z miejscowych wysp, a swój urząd sprawuje od 10 lipca 2003. Jest żonaty i ma 7 dzieci.

 

Reklama

Kościół katolicki w tym kraju zawdzięcza swe narodziny misjonarzom francuskim, którzy zaczęli tam działać w XIX wieku. W 1897 powstał wikariat apostolski Wysp Gilberta, który 21 czerwca 1966 stał się diecezją Tarawa, która po dalszych zmianach w latach 1978 i 1982 od 10 września 1982 nosi obecną nazwę diecezja Tarawa i Nauru z siedzibą w stolicy Kiribati – Bairiki i obejmuje ten kraj i sąsiedni Nauru. Od 10 lutego 1979 na jej czele stoi pierwszy rodowity biskup z Kiribati – Paul Eusebius Mea Kaiuea ze zgromadzenia Misjonarzy Najświętszego Serca Jezusowego. Wszyscy jego poprzednicy byli Francuzami.

 

Stolica Apostolska nawiązała stosunki dyplomatyczne z tym małym krajem 10 kwietnia 1994. Nuncjusz apostolski dla Kiribati (podobnie zresztą jak i dla innych małych państewek tego regionu) urzęduje w stolicy Nowej Zelandii – Weelingtonie). Od 8 maja 2013 stanowisko to piastuje abp Martin Krebs.

Reklama

kg (KAI) / Watykan

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę