Nasze projekty

Papież o związkach osób homoseksualnych. Argentyński biskup tłumaczy jego słowa

Argentyński biskup La Platy Victor Manuel Fernandez w swoim tekście tłumaczy słowa papieża Franciszka na temat związków osób homoseksualnych. Przypomnijmy, że filmie dokumentalnym „Francesco” papież w wywiadzie z reżyserem miał wezwać do uchwalenia przepisów ułatwiających wspólne pożycie, lub związki partnerskie osobom tej samej płci.

Cathopic/Luis Angel Espinosa

Arcybiskup La Platy zaznacza, że papież na przestrzeni lat nie zmienił swojego zdania na temat cywilnych związków osób homoseksualnych. Takie samo prezentował w czasie, kiedy był arcybiskupem Buenos Aires.

„Dla niego małżeństwo ma precyzyjne znaczenie i zastosowanie tylko do związku między mężczyzną a kobietą. Ten związek jest unikalny, ponieważ wiąże się z różnicą między obiema płciami i jest on naturalnie zdolny do spłodzenia życia” – pisze Fernandez. Dodaje też, że według papieża każdy inny związek wymaga innej nazwy.

PRZECZYTAJ: Według CNA papież wzywa do uchwalenia prawa zezwalającego na cywilne związki homoseksualne

Reklama
Reklama

Zwraca też uwagę, że papież jeszcze jako biskup przyznawał, że poza małżeństwem istnieją bliskie więzi między osobami tej samej płci, które same w sobie nie są związane ze stosunkami seksualnymi, ale są intensywną znajomością. „Takie osoby znają się dokładnie, dzielą wspólne mieszkanie przez wiele lat, dbają o siebie, poświęcają się nawzajem. Wtedy może się zdarzyć, że wolą jednej z osób w sytuacji choroby, jest niekonsultowanie się z krewnymi, ale z tą bliską osobą, która dokładnie zna jej intencje” – pisze biskup.

https://www.facebook.com/victormanuel.fernandez.378/posts/10223805688552847

Dodaje też, że taka osoba może być najbardziej odpowiednią do dziedziczenia spadku. „To może być przewidziane w prawie i nazywać się 'unia cywilna', bądź 'prawo współistnienia cywilnego', ale nie małżeństwo” – uważa Fernandez.

Reklama
Reklama

Przytacza też dyskusję, która toczyła się w przeszłości na ten temat w argentyńskim episkopacie. Pisze, że Jorge Mario Bergoglio bronił takiego stanowiska, ale nie przekonał innych do swojej koncepcji. Większość biskupów uważała, że takie prawo będzie mylone z małżeństwem.

SPRAWDŹ: Jakich słów użył Franciszek wobec osób homoseksualnych?

ag/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę