Nasze projekty

Papież o zamachach na kościoły w Pakistanie

Z wielkim bólem dowiedziałem się o zamachach, dokonanych na dwa kościoły chrześcijańskie w Lahaurze w Pakistanie - powiedział papież Franciszek po modlitwie Anioł Pański 15 marca w Watykanie.

Franciszek podkreślił, że "nasi bracia przelewają krew tylko dlatego, że są chrześcijanami". Zapewniwszy o swych modlitwach za ofiary i ich rodziny, oświadczył, że prosi Pana, który jest źródłem wszelkiego dobra, o dar pokoju i zgody" dla Pakistanu i aby "to prześladowanie chrześcijan, które świat próbuje ukryć, skończyło się i aby zapanował pokój".

 

 

Reklama

W zamachach na kościoły katolicki i protestancki, o których mówił papież, zginęło – według wstępnych ustaleń – co najmniej 14 osób, w tym kilkoro dzieci, oraz przynajmniej 40 rannych, w tym wielu bardzo ciężko. Ocenia się, że w chwili ataku w obu świątyniach było łącznie około tysiąca osób, zgromadzonych na niedzielnych nabożeństwach. Miejscem zbrodni była dzielnica miasta – Youhanabad, zamieszkana w większości przez chrześcijan. Do zamachów przyznało się jedno z ugrupowań talibów pakistańskich – Jamaat-ul-Ahrar.

 

Wkrótce po obu zdarzeniach na ulice wyszły setki ludzi, protestujących przeciw tym kolejnym aktom przemocy i żądających zwiększonej ochrony chrześcijańskich miejsc kultu.

Reklama

 

Tymczasem rzecznik talibów Ehsanullah Ehsan zapowiedział już dalsze ataki "do czasu, aż w Pakistanie zapanuje ustrój islamski". Jego ugrupowanie w swoim czasie odłączyło się od głównego nurtu talibów i działało na własną rękę, ale w ubiegłym tygodniu ponownie się z nim zjednoczyło. Wzięło ono na siebie odpowiedzialność za inny krwawy zamach w ub.r. na granicy z Indiami, w którym zginęło kilkadziesiąt osób.

 

Reklama

Dzisiejsza zbrodnia jet najkrwawszym atakiem na chrześcijan w Pakistanie od września 2013, gdy w zamachu samobójczym na kościół w Peszawarze w północno-zachodniej części kraju zginęło ponad 70 ludzi. A rok wcześniej w Joseph Colony na przedmieściach Lahauru w wyniku zamachu śmierć poniosło ponad 150 chrześcijan.

 

Należ pamiętać, że spośród mniejszości wyznaniowych w tym kraju wyznawcy Chrystusa są mimo wszystko rzadziej atakowani przez ekstremistów islamskich niż szyici i ahmadyjczycy, których prawowierni muzułmanie uważają za heretyków.
 


kg (KAI/ilsismografo) / Lahaur

 

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę