Nasze projekty

„Papież Franciszek realizuje marzenie Jana Pawła II” o pielgrzymce do domu Abrahama

Jak uważa chaldejski arcybiskup Kirkuku-Sulejmaniji Yousif Thomas Mirkis, podróż papieża Franciszka do Iraku "realizuje marzenie Jana Pawła II sprzed ponad 20 lat, który pragnął odbyć pielgrzymkę do Ur, do domu Abrahama". Marzenie to spełni się pomimo pandemii – wskazał hierarcha.

W opublikowanym przez patriarchat Babilonu liście powitalnym do papieża abp zapewnił Franciszka, że Irakijczycy pilnie potrzebują jego słów, które przypomną im o „globalizacji tolerancji, miłości do ubogich, miłosierdzia, radości, służby, sprawiedliwości opartej na poszanowaniu religijnych różnic”, o „potrzebie wzmocnienia relacji między religiami i o potępieniu form umysłowego zamknięcia – narodowego, sekciarskiego i religijnego, które spowodowały nasze nieszczęście i są obrazą dla wszystkich”.

SPRAWDŹ: Franciszek odwiedzi w Iraku katedrę spaloną przez Państwo Islamskie

„Witaj pośród cierpiącego ludu”

W dalszych słowach abp Mirkis mówi o cierpieniu irackiego Kościoła, który „stracił dwie trzecie swojej populacji w wyniku emigracji” oraz wita papieża, który „próbuje zreformować Kościół”, pozbywając się „pałaców, złota, czerwonych pantofli i królewskich tytułów”.

Reklama
Reklama

Witaj, Franciszku, w Kościele, który potrzebuje różnych form powołania, księży żonatych i nieżonatych, mnichów i mniszek, którzy służą przy ołtarzu, i – dlaczego by nie? – kobiet-diakonów, które mają powołanie do służby i do [udzielania] sakramentów. Witaj pośród cierpiącego ludu. Nie potrzebujemy „fatwy”, ale raczej miłosierdzia Pana – napisał hierarcha.

Pielgrzymka duchowa Jana Pawła II

Jan Paweł II zamierzał odwiedzić Ur w 2000 r. Podróż nie doszła jednak do skutku z powodu sytuacji politycznej w Iraku. Papież symbolicznie pielgrzymował śladami śladami Abrahama podczas Liturgii Słowa w Watykanie, a dzięki połączeniu wideotelefonicznemu wzięli w niej udział wierni w katedrze chaldejskiej w Bagdadzie.

Podczas planowanej na 5-8 marca wizyty w Iraku papież ma odwiedzić Bagdad, Nadżaf, Ur, Irbil, Mosul i Karakosz.

Reklama
Reklama

ZOBACZ TAKŻE: Papież na początku marca odwiedzi Irak. Znamy szczegółowy plan

os, KAI/Stacja7

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite