Obrońcy z Wyspy Węży żyją. „Są w rosyjskiej niewoli”

W poniedziałek Dowództwo Marynarki Wojennej 3 Sił Zbrojnych Ukrainy poinformowało, że obrońcy z Wyspy Węży żyją. "Zostali nielegalnie schwytani przez Rosjan" - przekazali Ukraińcy, którzy apelują o ich "natychmiastowe uwolnienie".

fot. Shao/Wikipedia Commons

26 lutego po otrzymaniu informacji, że na Wyspie Węży wśród obrońców mogą być zabici i ranni, postanowiono wysłać na wyspę statek cywilny Safir, „aby przeprowadzić misję humanitarną pomocy ofiarom.”

Jednak jak informuje Dowództwo Marynarki Wojennej 3 Sił Zbrojnych Ukrainy załoga statku została schwytana przez Rosjan. „Nielegalne schwytanie cywilnego statku – nie walczącego bez wykonywania żadnej misji wojskowej, jest naruszeniem zasad i zwyczajów wojennych międzynarodowego prawa humanitarnego” – piszą.

„Żądamy od Federacji Rosyjskiej natychmiastowego uwolnienia nielegalnie schwytanych obywateli Ukrainy i apelujemy do społeczności światowej o podjęcie możliwych działań w celu uwolnienia naszych obywateli” – apelują Ukraińcy.

Reklama
Reklama

„Z radością dowiedzieliśmy się, że nasi bracia żyją”

Jednocześnie poinformowano, że wiadomość mówiąca o tym, że obrońcy wyspy żyją jest wielkim szczęściem. „Z radością dowiedzieliśmy się, że nasi bracia żyją i wszystko u nich dobrze” – napisano w komunikacie.

Dodano, że rosyjska propaganda stara się promować „informacje”, że władze ukraińskie „zapomniały” o nich i ich „pochowali”. Natomiast „najeźdźcy „zapomnieli” zgłosić, że całkowicie zniszczyli infrastrukturę wyspy: latarnię morską, goździki, anteny itp.”

Z pierwotnych informacji wynikało, że 13 ukraińskich pograniczników przez wiele godzin miało bronić Wyspy Węży na Morzu Czarnym. Rosjanie wzywali ukraińską załogę do poddania się, Ci jednak odmówili i walczyli do końca. Wszyscy pogranicznicy mieli zginąć w zmasowanym ataku.

Reklama
Reklama

pa, polsatnews.pl/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę