Nasze projekty

Obraz Matki Bożej ocalał z pożaru kościoła. Odnaleziono go po 3 miesiącach

Zabytkowy obraz Matki Bożej Bolesnej z kalifornijskiego kościoła misyjnego przetrwał niszczycielski pożar, do którego doszło w lipcu tego roku.

Kościół misji pw. św. Gabriela Archanioła, którą założył w 1771 r. św. Juniper Serra, spłonął 11 lipca br. Zniszczony został drewniany dach i wnętrze świątyni. Dzięki darowiznom archidiecezja Los Angeles zebrała do tej pory około 200 tys. dolarów na odbudowę misji.

Kilka miesięcy przed dramatycznymi zdarzeniami liczne dzieła sztuki z kościoła przeniesiono do innego budynku, gdzie zostały odnowione w ramach przygotowań do jubileuszu 250. rocznicy założenia fundacji misyjnej. Uroczystości zaplanowano na wrzesień 2021 roku.

Jedynym dziełem sztuki, jaki pozostał w kościele, był obraz przedstawiający Najświętszą Maryję Pannę Bolesną na tle ciemnego krajobrazu. Okazało się, że przetrwał pożar. We wrześniu pod spaloną poprzeczną belką robotnicy odkryli dzieło w stanie niemal nienaruszonym. Obraz pochodzi w XVIII wieku, ale dokładna data jego powstania i tożsamość twórcy nie są znane.

Reklama
Reklama

Reklama
Reklama

Wśród obrazów, które wcześniej trafiły do renowacji, jest także inny obraz Matki Bożej Bolesnej – „La Dolorosa” – związany z cudownym wydarzeniem, do którego miało dojść w 1771 roku. To wtedy dzięki wstawiennictwu Maryi uratowano misję przed zniszczeniem w wyniku konfliktu między żołnierzami hiszpańskimi a rdzennymi Indianami Tongva.

Misja św. Gabriela Archanioła była jedną z tych, która odniosła największy sukces ewangelizacyjny z sieci fundacji na terenie obecnego stanu Kalifornia, a w 1781 stworzyła podwaliny dla aglomeracji Los Angeles. W tym roku pomniki jej inicjatora i fundatora stały się przedmiotem aktów wandalizmu ze strony lewackich grup wywołujących protesty w USA, wymierzone rzekomo w rasizm i kolonializm. Postać franciszkanina uznano za symbol prześladowań rdzennych mieszkańców tych ziem. W wielu miejscach USA z obawy przed zniszczeniem posągi hiszpańskiego zakonnika ukryto przed tłumami wandali.

Co ciekawe, pomnik świętego, przedstawionego z indiańskim chłopcem, od 15 lat stoi przed bazyliką św. Franciszka z Asyżu w Hawanie, a kubańscy komuniści nigdy nie domagali się jego usunięcia.

Reklama

os, KAI/Stacja7

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite