Nasze projekty

Obchody polskiej Niepodległości nawet w Japonii

Setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uczczono także w Japonii. W Tokio świętowały polskie zakonnice, w Osace - załoga Rejsu Niepodległości.

Uroczystej Mszy w kościele św. Michała Archanioła przy klasztorze sióstr Opatrzności Bożej w Tokio przewodniczył polski dominikanin o. Jerzy Widomski OP, a wraz z nim koncelebrowało ją pięciu polskich salezjanów, którzy przybyli do Tokio z różnych, odległych części Japonii.

– Jest to dla nas niedziela niezwykła, bo obchodzimy 100-lecie odzyskania niepodległości. Podczas tej Mszy dziękujmy Panu Bogu za naszą niepodległość, módlmy się za tych, którzy oddali życie, aby Polska była wolna i prośmy o wszelkie łaski dla naszego narodu – powiedział w kazaniu główny celebrans. Zakończył je słowami: „Obyśmy potrafili podać sobie ręce i dziękować Bogu za te sto lat. Bóg pragnie, abyśmy byli wolni i potrafili wolność jak najlepiej wykorzystać. Módlmy się, żeby nie tylko Polska, ale i cała Europa była wolna i mogła rozwiązać swoje problemy”.

W Eucharystii uczestniczyło ok. 70 Polaków, dorosłych i dzieci, mieszkających w Japonii oraz przebywających w tym kraju czasowo. Po liturgii i odśpiewaniu hymnu państwowego rozpoczął się wieczór pieśni patriotycznych i religijnych z udziałem dzieci polsko-japońskich.

Reklama

Siostry Opatrzności Bożej to jedyne pochodzące z Polski zgromadzenie żeńskie działające w Japonii, dokąd przybyły w latach siedemdziesiątych XX wieku. Prowadzą tu przedszkola dla dzieci japońskich i naukę religii dla dzieci polonijnych.

Jubileusz narodowy obchodzono też na statku „Dar Pomorza”, odbywającym obecnie Rejs Niepodległości, który przebywa obecnie w Osace. Mszy św. na jego pokładzie przewodniczył prowincjał werbistów w Japonii o. Eugeniusz Ziębura SVD, od 38 lat pracujący w tym kraju. Wraz z nim koncelebrowali ją inny werbista o. Janusz Kucicki SVD oraz dwaj pallotyni: Paweł Pruszyński SAC – kapelan na statku na odcinku Singapur–Osaka i Jerzy Limanówka SAC – prezes Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.pl, która jest jednym ze współorganizatorów wyprawy.

W liturgii uczestniczyli ambasador RP w Tokio Jacek Izydorczyk, konsul RP w Japonii Anna Gawlik a także Anna Moskwa – wiceminister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej i posłanka na Sejm RP Dorota Arciszewska-Mielewczyk.

Reklama

– Świętując setną rocznicę odzyskania niepodległości powinniśmy nie tyle pochylać się nad przeszłością, ile bardziej wybiegać w przyszłość, myśleć nie tylko o tym, co wydarzyło się w 1918 roku, ale też o tym,jaka Polska będzie za sto lat, w 2118 roku – powiedział w homilii ks. J. Limanówka. Nawiązując do czytań liturgicznych z dzisiejszej niedzieli zauważył, że obraz dwóch wdów – z Sarepty, która oddaje ostatnie gramy mąki na proroka Eliasza i z Jerozolimy, wrzucającej do skarbonki ostatnie grosze w ofierze Panu Bogu – uczy nas przede wszystkim zaufania do Niego. – To jest ważne dla tych wszystkich, którzy myślą o przyszłości, w tym również o przyszłości swojej Ojczyzny – zaznaczył kaznodzieja.

W darach ofiarnych młodzież ofiarowała chleb wypieczony w piekarni „Daru Młodzieży” i piękny krzyż upleciony z jednej liny przez jednego z uczestników Rejsu Niepodległości.

Warto podkreślić, że świętowanie stulecia niepodległości na statku rozpoczęło się od odśpiewania hymnu narodowego przy podnoszeniu bandery o godz. 8.00 rano czasu miejscowego, w Polsce była wtedy północ.

Reklama

Rejs Niepodległości dookoła świata „Daru Młodzieży” zorganizowały dla uczczenia obecnego jubileuszu Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Uniwersytet Morski w Gdyni i Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl. Rejs rozpoczął się 20 maja 2018 a zakończy się 28 marca 2019. Głównym przystankiem jest Miasto Panama, gdzie młodzież weźmie udział w centralnych obchodach Światowych Dni Młodzieży. Pozostałe porty leżące na trasie wyprawy to Stavanger w Norwegii, Bordeaux, Dakar, Kapsztad, Singapur, Osaka, Los Angeles i Londyn.

KAI/ad

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę