Nasze projekty

Nowy prezydent USA Joe Biden regularnie chodzi do kościoła

„Kościelne zwyczaje” prezydenta-elekta Joe Bidena, który w przeciwieństwie do Donalda Trumpa lubi często odwiedzać kościoły, opisuje agencja AP. Najczęściej, jak dotychczas, odwiedza on swój parafialny kościół św. Józefa w miejscowości Wilmington w stanie Delaware. Przybywał tam przeważnie ze swoją żoną Jill i wnukami w niedzielne poranki lub w sobotę po południu.

Zbudowana w 1841 roku przez magnata przemysłowego Charlesa DuPonta dla zatrudnionych przez niego robotników -emigrantów z Włoch i Irlandii świątynia została przebudowana w 1947 roku. Znajduje się w pobliżu rezydencji Bidenów w Wilmington, około pięć minut jazdy samochodem od niej. Polityk zagląda też niekiedy na Msze św. do innych kościołów, m.in. św. Edmunda w Rehoboth Beach, także w stanie Delaware.

W zeszłym tygodniu, w piątek, Biden był obecny dodatkowo na Mszy św. w swoim kościele w rocznicę śmierci pierwszej żony i córki, które zginęły w wypadku samochodowym w 1972 roku. Są one pochowane na przykościelnym cmentarzu obok syna Beau, który zmarł na raka w 2015 roku.

Towarzyszący Bidenowi agenci Secret Service oczywiście sprawdzają wraz z psami te kościoły dużo wcześniej. Biden przybywa na ogół pięć minut po rozpoczęciu Mszy, a wychodzi przed wszystkimi, tuż po jej zakończeniu. Siada w tylnej ławce wraz z agentem i stara się, na ile to możliwe, nie sprawiać swoją osobą kłopotów.

Reklama
Reklama

Nie wiadomo, do którego kościoła będzie chodził w Waszyngtonie

Zamieszania stara się też unikać proboszcz ks. Glenn Evers. Np. w ubiegły piątek na początku Mszy św. nie zapowiedział on przybycia polityka i jedynie zwrócił uwagę na zachowanie środków ostrożności ze względu na pandemię. Jak opowiada, w czasie modlitwy „Ojcze nasz” słychać było także głos Bidena. A podczas przekazywania znaku pokoju ludzie starali się nie wpatrywać w jego postać. Za to obdarzali go uśmiechem, na co on również odpowiadał uśmiechem.

Ekipa współpracowników Bidena, która pracuje nad „zainstalowaniem” go w Białym Domu, nie udzieliła AP informacji, do którego z kościołów w pobliżu miałby on chodzić. W promieniu około trzech kilometrów są tam cztery świątynie katolickie. Jako wiceprezydent Biden najczęściej uczestniczył w Mszy św. w kościele pw. Świętej Trójcy, w ekskluzywnej dzielnicy Georgetown, tym samym, do którego często zaglądał wcześniej John Fitzgerald Kennedy przed objęciem funkcji prezydenta w 1960 roku.

SPRAWDŹ: Joe Biden oficjalnie prezydentem USA. Drugi katolik na tym stanowisku

Reklama
Reklama

ag/KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę