Nowy gest w czasie mszy. Włoscy biskupi zabrali głos

Rada Stała Episkopatu Włoch zajmowała się w czasie swojego zebrania pandemią i tym, jak Kościół we Włoszech dostosował się do reżimu sanitarnego. Jedną z kwestii, którą poruszyli biskupi był nowy sposób przekazywania znaku pokoju, który wykształcił się w niektórych parafiach.

Biskupi zwrócili uwagę, że w części wspólnot zamiast tradycyjnego znaku pokoju przez uścisk dłoni, w czasie pandemii wierni zaczęli go przekazywać przez dotknięcie łokciami. Gest ten został zaczerpnięty z początku pandemii, kiedy wielu epidemiologów sugerowało, żeby w ten sposób się witać.

Biskupi włoscy zasugerowali, że gest łokci nie jest właściwym zastąpieniem tradycyjnego znaku pokoju. „W kontekście liturgicznym nie wydaje się właściwe zastąpienie uścisku dłoni przez dotknięcie się łokciami w czasie mszy”czytamy w komunikacie rady stałej episkopatu Włoch.

„Na słowa: przekażcie sobie znak pokoju, po prostu odwróćcie oczy, złapcie spojrzenie bliźniego i ukłońcie się. Patrzenie na siebie i nawiązywanie kontaktu wzrokowego z bliźnimi może być dobrym sposobem na zastąpienie tradycyjnego gestu” – radzą biskupi.

Reklama
Reklama

SPRAWDŹ: Abp Cordileone: katolicy muszą zrozumieć na nowo znaczenie godnego przyjmowania Komunii

ag/Il Messaggero/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę