Nasze projekty

Niemiecki biskup chce błogosławić pary homoseksualne. „Trzeba to rozwiązać raz na zawsze”

Niemiecki biskup Heinrich Timmerevers w wypowiedzi dla niemieckiej katolickiej agencji informacyjnej (KNA) zadeklarował, że z zadowoleniem przyjmie zgodę Kościoła katolickiego na błogosławieństwo związków osób tej samej płci. Dodał, że tę kwestię „trzeba rozwiązać raz na zawsze”.

Biskup Drezna-Miśni skrytykował wyjaśnienia, jakie rozesłał watykański Sekretariat Stanu do słów papieża Franciszka zamieszczonych w filmie dokumentalnym „Francesco”. Papież miał w nim powiedzieć, że trzeba stworzyć prawo chroniące związki cywilne osób tej samej płci.

Te słowa wywołały dyskusję w mediach całego świata. Po kilku tygodniach od premiery dokumentu Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej poprosił przedstawicieli papieskich w poszczególnych krajach o podzielenie się z biskupami kilkoma wyjaśnieniami dotyczącymi komentarzy na temat słów papieża Franciszka o związkach cywilnych, jakie zostały przedstawione w filmie.

PRZECZYTAJ: Watykan wyjaśnia słowa papieża o związkach cywilnych

Reklama
Reklama

Wyjaśniono, że komentarze papieża nie odnoszą się do katolickiej doktryny dotyczącej charakteru małżeństwa jako związku między jednym mężczyzną a jedną kobietą, ale do przepisów prawa cywilnego. Ponadto Watykan stwierdził, że Franciszek przyznaje państwom prawo do uwzględnienia istnienia związków osób jednej płci w prawie cywilnym, co istnieje zresztą w zdecydowanej większości krajów na świecie. Przeciwstawia się natomiast legalizacji “związków małżeńskich” osób homoseksualnych jak również tzw. związkom partnerskim, które są alternatywą dla tradycyjnego małżeństwa.

„Jaki jest zamiar?”

Z kolei niemiecki biskup Timmerevers powiedział, że był zaskoczony tymi wyjaśnieniami. Stwierdził, że „nadaje na tych samych falach” co papież i chce przede wszystkim dbać o ludzi, niezależnie od ich orientacji seksualnej. Nadal uważam to za konieczne, żeby obiecać ludziom udzielanie im błogosławieństwa –powiedział w odniesieniu do par homoseksualnych. Czy naprawdę istniała potrzeba późniejszego wyjaśnienia ze strony Sekretariatu Stanu? Jaki jest zamiar tego wszystkiego? – pytał retorycznie.

To pierwszy niemiecki biskup, który deklaruje, że z zadowoleniem przyjąłby zgodę Kościoła na błogosławieństwo par tej samej płci. Dodał, że „kwestia związków homoseksualnych powinna zostać podjęta raz na zawsze”.

Reklama
Reklama

SPRAWDŹSłowa papieża o LGBT. Sprawdzamy, analizujemy, wyciągamy wnioski

ag/KNA/Il Messaggero/Stacja7

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite