Kustosz Ziemi Świętej ma nadzieję na normalne obchody Wielkanocy

Najbliższa Wielkanoc nie będzie tak upokarzająca i wycofana jak w 2020 roku – ma nadzieję franciszkański kustosz Ziemi Świętej o. Franceso Patton. Jego zdaniem sukces kampanii szczepień w Izraelu i wprowadzenie w tym kraju paszportu szczepień powinny ułatwić świąteczne obchody żydowskiej Paschy (28 marca – 4 kwietnia) i katolickiej Wielkanocy (4 kwietnia).

Już teraz sprawujemy liturgie wielkopostne prawie normalnie, bez szczególnych restrykcji, ale wciąż zachowując wszystkie środki ostrożności przeciwko COVID-19, takie jak: dezynfekowanie dłoni, zachowywanie odstępu, a przede wszystkim noszenie maseczki. Zalecamy to wiernym, którzy w coraz większej liczbie uczestniczą w takich nabożeństwach jak: Droga Krzyżowa, sobotnie czuwania przy Grobie Pańskim i pielgrzymki. Jeśli weźmiemy pod uwagę bardzo pozytywny przebieg krajowego planu szczepień, to uzasadnione jest myślenie, że do końca tego miesiąca restrykcje mogą być jeszcze złagodzone – uważa o. Patton.

Dlatego spodziewa się on, że nabożeństwa Wielkiego Tygodnia będą odprawiane w sposób „jak najbardziej godny”. Wprawdzie bez tłumów, bo brakuje zagranicznych pielgrzymów, ale „na pewno nie w sposób tak wycofany i upokarzający jak w poprzednim roku”, gdy świętujących katolików „nadzorowali żołnierze i policjanci, otoczeni fotografami”.

Franciszkanin zapowiada, że w Niedzielę Palmową odbędzie się tradycyjna procesja z Betfage do Jerozolimy z przystankiem przy kościele Dominus Flevit, gdzie – tak jak w ubiegłym roku – jej uczestnicy modlić się będą za Jerozolimę. Patriarcha Pierbattista Pizzaballa udzieli błogosławieństwa miastu, do którego procesja wejdzie przez Bramę Lwów.

Reklama
Reklama

Również Triduum Paschalne będzie odprawiane w „dość normalnej formie” w bazylice Grobu Pańskiego, podobnie jak nabożeństwa w Getsemani i Wieczerniku. Móc je odprawiać w sposób zasadniczo normalny jest dla nas powodem do wielkiej radości i pociechą – podkreśla przełożony franciszkańskiej prowincji Ziemi Świętej.

Dodaje, że przy zachowaniu antykoronawirusowych środków ostrożności z Grobu Pańskiego i innych miejsc świętych popłynie „mocny sygnał chrześcijańskiej nadziei dla całego świata”.

ag/KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę