Nasze projekty

Ks. Lombardi o Kościele w Chinach

W liście do katolików chińskich z 27 maja 2007 roku Benedykt XVI „położył kres niestosownemu opisowi koegzystencji 'Kościoła podziemnego' i 'Kościoła patriotycznego' i panującego między nimi napięcia. Uczynił to, stwierdzając, że w Chinach istnieje jeden tylko Kościół katolicki”. Przypomina o tym ks. Federico Lombardi w artykule zatytułowanym „Ku Kościołowi w pełni katolickiemu i w pełni chińskiemu” na łamach najnowszego numeru dwutygodnika włoskich jezuitów „La Civilta Cattolica”.

Były dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej pisze, że „naród chiński i jego wielki kraj zajmuje ważne miejsce w spojrzeniu otwartym na świat papieża Franciszka, a jego uwaga jest odwzajemniana. Nie tylko katolicy, ale wszyscy, którzy sięgają wzrokiem poza granice Chin pragnąc otwarcia na świat i coraz bardziej intensywnej wymiany z innymi narodami i kulturami, zrozumieli, że posiadają w Rzymie rozmówcę, na którego mogą liczyć, aby poczuć, że ich wysiłek włączenia się do rodziny narodów jest zrozumiany”.

Włoski jezuita wyraża przekonanie, że Franciszek „w oczach Chińczyków ma w porównaniu z poprzednikami pewne atuty. Nie jest Europejczykiem, nie należy do kontynentu narodów kolonialnych. Nie był osobiście zaangażowany w historyczną konfrontację z ideologią komunistyczną i odwołującymi się do niej reżymami. Jest synem emigrantów pochodzącym z innego kontynentu i jest głęboko zakorzeniony w rzeczywistość ludową, do której się nieustannie odwołuje. Jest członkiem rodziny zakonnej, która w historii zbliżyła się do Chin z szacunkiem i ze zdolnością do owocnego dialogu. Z chińskiego punktu widzenia przesłanie papieża, które liczy się najbardziej, dotyczy solidarności, odpowiedzialności za środowisko, pokoju i miłosierdzia”.

Reklama

Ks. Lombardi uważa, że kontynuacja linii obranej przez Benedykta XVI widoczna jest w tych przesłaniach adresowanych do Kościoła katolickiego w Chinach najlepiej widoczna jest w „w zachęcie do nowego rozmachu w misji ewangelizacyjnej”. „Wznowienie dialogu między Stolicą Apostolską i władzami Chin Ludowych ma zatem jeden tylko cel, jakim jest stworzenie Kościołowi katolickiemu w tym kraju jak najlepszych warunków do pełnienia swojej misji ewangelizacyjnej dla dobra ich narodu – poprzez swoje orędzie religijne i moralne oraz zaangażowanie w działalność charytatywną i socjalną – tak, aby móc być w pełni katolickim i w pełni chińskim” – napisał ks. Lombardi.


sal (KAI Rzym) / Rzym

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę