Nasze projekty

Kryzys powołań we Włoszech. Seminaria pustoszeją, księża posługują w kilku parafiach

Obecnie we Włoszech posługuje niespełna 40 tys. kapłanów. To o 10 tys. mniej niż jeszcze dziesięć lat temu. Biskupi powierzają odpowiedzialność za kolejne parafie diakonom stałym, a księża posługują nawet w kilkunastu kościołach.

fot. Ric Perezmont/Cathopic

Coraz częściej we Włoszech mówi się o „kryzysie duszpasterskim”, „galopującym starzeniu duchowieństwa” oraz o nowym rodzaju duszpasterzy „księżach-globtroterach”, którzy są nieustannie w drodze między powierzonymi im wspólnotami parafialnymi – rekordzista nazwany jest „proboszczem od siedemnastu dzwonnic”.

Najnowsze badania episkopatu dotyczące księży we Włoszech pokazują pogłębiający się kryzys powołań. Obecnie posługuje tam 39804 kapłanów (na 25589 parafii), natomiast dekadę temu było ich o 10 tysięcy więcej.

Reklama

Spadek powołań również w zakonach

W ostatnich trzydziestu latach liczba księży we Włoszech zmniejszyła się o 27 proc., a średnia ich wieku zdecydowania wzrosła i przekroczyła obecnie 61 lat. Prawie 17 proc. duchowieństwa diecezjalnego to 80-latkowie, a zaledwie 10 proc. ma mniej niż 40 lat.

Z powodu braku powołań zamykane są kolejne seminaria duchowne. Przez pierwsze 15 lat nowego tysiąclecia liczba powołań diecezjalnych zmalała o jedną trzecią, podobnie sytuacja wygląda w zakonach męskich. O 29 proc. spadła również liczba powołań w zgromadzeniach żeńskich.

Odpowiedzialność za parafie powierzana jest diakonom

Inaczej jest w przypadku diakonów stałych, których liczba we Włoszech ciągle rośnie – obecnie jest ich ponad 4700, a 90 proc. to mężowie i ojcowie rodzin. W kolejnych diecezjach powierza się im odpowiedzialność za wspólnoty parafialne, które terytorialnie się rozrastają, ponieważ powstają z łączenia kolejnych parafii.

Reklama

Włoscy biskupi podkreślają, że są to „decyzje misyjne”, które mają pomóc stawić czoło nowemu duszpasterskiemu wyzwaniu. Jednocześnie podkreślają, że coraz mocniejsze zaangażowanie diakonów, rodzin, wspólnot i ruchów w prowadzenie parafii staje się „motorem nowego dynamizmu duszpasterskiego”.

kh/Vatican News/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę