Nasze projekty

Krym: Rosyjskie służby uważnie śledzą katolików

- Kościół katolicki w anektowanym przez Rosję Krymie jest uważnie śledzony przez rosyjskie specsłużby – zadeklarował ks. Ołeksij Samsonow, dyrektor ukraińskiego Radia Maryja, występując we wczorajszej edycji programu „Sytuacja” ukraińskiej telewizji publicznej

Ks. Samsonow zapewnił, że Kościół rzymsko-katolicki, pomimo zajęcia Krymu przez Rosję wciąż tam funkcjonuje, kierowany przez oblata bp. Jacka Pyla, biskupa pomocniczego diecezji odesko-symferopolskiej, który jest jednocześnie ustanowionym w 2014 r. przez Stolicę apostolską delegatem apostolskim dla istniejącego tam Okręgu Duszpasterskiego. Bp Pyl jest do dziś uznawanym przez władze Krymu przedstawicielem Kościoła katolickiego. Kapłan dodał, że choć Kościół katolicki na Krymie cieszy się wciąż swobodą sprawowania kultu, to wszelkie jego działania są uważnie śledzone przez agentów rosyjskiej FSB.

Ks. Samsonow poinformował, że we wszystkich świątyniach rzymsko-katolickich na Krymie sprawowane były pasterki i Msze św. w pierwszy dzień Bożego Narodzenia, a przybyli do nich tłumnie miejscowi katolicy.

Reklama

Kościół katolicki na Krymie kanonicznie podlega rzymskokatolickiemu episkopatowi Ukrainy.

Administracyjnie, zgodnie z umową między Stolicą Apostolską i Federacją Rosyjską, utworzono Krymski Okręg Duszpasterski, na czele którego stoi bp Pyl. Oficjalnie zarejestrowanych jest 9 parafii rzymsko-katolickich w: Eupatorii, Sewastopolu, Symferopolu, Teodozji, Kerczu, Jałcie, Kolczuginie, Ałuszcie i Dżankoju. Działa też kilka duszpasterskich punktów dojazdowych.

Reklama

Na półwyspie Krymskim w czterech miastach są odprawiane Msze święte po polsku – w Kerczu, Eupatorii i Jałcie oraz w Symferopolu, gdzie jest odprawiana sobotnia msza wieczorna w języku polskim przez księdza rosyjskiego. Na terenie Krymu msze odprawiane są także po rosyjsku, ukraińsku i angielsku dla studentów. W Sewastopolu jest msza nawet po hiszpańsku dla hiszpańskojęzycznych studentów tamtejszej Szkoły Morskiej. Na Krymie pracuje obecnie 10 księży rzymsko-katolickich. Połowa z nich to zakonnicy: oblaci, marianie, franciszkanie, dominikanie i bernardyni. W sumie praktykujących katolików na Krymie jest ok. 1 tys., a przyznających się do katolicyzmu szacuje się na kilka tysięcy.

Rosyjska okupacja Krymu nie zmieniła sytuacji własnościowej Kościoła rzymsko-katolickiego. W samym Symferopolu wspólnota katolicka od 26 lat ubiega się, by miasto wydzieliło działkę pod budowę kościoła. Stary kościół został zniszczony przez komunistów, i w tym miejscu postawiono inny gmach. Podobnie jest w Sewastopolu, gdzie wierni od wielu lat walczą o zwrot kościoła przerobionego na kino.

Reklama

Na Krymie działa też nadal pięć parafii greckokatolickich należących do Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.


mp, risu / Symferopol

Katolicka Agencja Informacyjna

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę