Nasze projekty

Kraków: Akademicka Droga Światła

Kolejny raz tuż przed uroczystością św. Stanisława BM ulicami Krakowa przeszła Akademicka Droga Światła. Studenci, mimo ulewnego deszczu i porywistego wiatru, pod przewodnictwem biskupa krakowskiego Grzegorza Rysia, rozważali 14 stacji upamiętniających spotkania Chrystusa Zmartwychwstałego ze swoimi przyjaciółmi i uczniami

„Ważny jest fakt, że środowisko ludzi, których to nabożeństwo łączy jest z roku na rok coraz większe. To wydarzenie pomaga nam przeżyć ten dynamiczny czas wielkanocny, który przecież prowadzi nas do Pięćdziesiątnicy” – powiedział KAI biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej, Grzegorz Ryś.

Rozpoczynając krakowską Drogę Światła bp Ryś prosił Boga, aby był dla uczestników źródłem odpowiedzi na tajemnice śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. „Stąp na nas, bądź w nas, słuchaj nas, módl się w nas” – modlił się ze studentami hierarcha.

To właśnie biskup Grzegorz Ryś tradycyjnie przygotował rozważania na Akademicką Drogę Światła. Studenci przechodząc kolejne stacje drogi słuchali o konieczności wskrzeszania swojego życia z martwoty słowa, odkrywania wiary opartej na miłości szukającej Boga, rozpoznawania prawdziwego obrazu Chrystusa w Eucharystii czy umiejętności wypełniania swojej roli w Kościele, bez nadmiernego skupiania uwagi innych na sobie. Procesji młodych z Wawelu na Skałkę towarzyszył radosny śpiew, zapalony paschał jako symbol życia i taniec ognia wykonywany z użyciem specjalnych sprzętów zwanych poikami.

Reklama

„Czuję, że to konieczne, żeby nawet podczas tak kiepskiej pogody głosić, że Chrystus zmartwychwstał. Dlatego tu właśnie jestem” – powiedziała Ola z DA przy Kolegiacie św. Anny. „Myślę, że to jest nabożeństwo, które pokazuje nam jak w życiu ważne jest kroczenie z Jezusem. Ponadto jest to ekstremalne wydarzenie, które przyciąga młodych ludzi do Kościoła” – dodał Łukasz z DA Dar z Ruczaju.

„Studenci lubią się cieszyć, a tu proponujemy głęboką radość z najpiękniejszej prawdy naszego życia, czyli zmartwychwstania Chrystusa. Stąd chyba największe pragnienie uczestnictwa w tym wydarzeniu – by spotkać Chrystusa, który daje życie i jest naszym życiem” – ocenił istotę wydarzenia ks. Dariusz Talik, diecezjalny duszpasterz akademicki.

Droga Światła (Via Lucis) to nabożeństwo wielkanocne, wzorowane na Drodze Krzyżowej (Via Crucis). Polega na przeżywaniu spotkań Chrystusa Zmartwychwstałego z uczniami aż do momentu zesłania Ducha Świętego. Autorem schematu nabożeństwa jest św. Jan Paweł II.

Reklama

luk / Kraków

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę