Nasze projekty

Kradzież tabernakulum w kanadyjskiej katedrze

Z katedry św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Kanadzie skradziono we wtorek nad ranem tabernakulum. Bp Gerard Bergie, biskup diecezji St. Catharines, błaga złodziei o zwrócenie go wraz z zawartością, która "jest cenna i niezastąpiona".

We wtorek po południu biskup Gerard Bergie, w wywiadzie dla kanadyjskiej telewizji, błagał osoby, które zabrały tabernakulum, aby zwróciły je wraz z zawartością.

– Tabernakulum można zastąpić. To zawartość (…) jest dla nas tak cenna. To jest niezastąpione – powiedział bp Bergie i dodał, że tabernakulum jest wykonane ze stali, ale ma dwoje drzwi w kolorze brązu. Podejrzewa, że złodzieje mogli pomyśleli, że to złoto, a może mieli zamiar kradzieży hostii.

Nagranie wideo uchwyciło dwoje ludzi, prawdopodobnie mężczyznę i kobietę, włamujących się do katedry we wtorek 8 września około 4:30 rano. Jednak trudno dokładnie określić podejrzanych, ponieważ materiał nie jest najlepszej jakości.

Reklama
Reklama

Rektor katedry Ks. Donald Lizzotti powiedział CNA, że policja nie znalazła żadnych odcisków palców, dlatego przypuszcza, że złodzieje wyczyścili miejsce zdarzenia. Dodał, że diecezja skontaktowała się ze składowiskami złomu w okolicy i poinformowała je o kradzieży, aby wiedziano czego szukać.

W katedrze św.Katarzyny Aleksandryjskiej doszło do licznych kradzieży oraz aktów wandalizmu podczas renowacji w 2019 roku. Ks. Lizzotti powiedział, że nie uważa, by zdarzenie miała związek z kradzieżą sprzed roku, ponieważ sprawca został aresztowany po próbie sprzedaży metalu na złomowisku.

Po tej kradzieży podjęto dodatkowe kroki, aby zapobiec włamaniom m.in. w katedrze, a także wokół niej, zainstalowano wiele kamer.

Reklama
Reklama

CNA, kh/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę