Nasze projekty

Koronawirus w Hiszpanii. Zmarło 100 kapłanów i ponad 400 osób zakonnych

Pandemia mocno dotknęła wszystkie sfery życia społeczno-ekonomicznego, a także religijnego w Hiszpanii. Z powodu koronawirusa zmarło do tej pory ok. 100 kapłanów i ponad 400 osób zakonnych. Pandemia pozwoliła odkryć na nowo m. in. znaczenie rodziny, potrzebę bezpośrednich kontaktów międzyludzkich, solidarność i wzajemną pomoc oraz wiarę.

Pandemia uświadomiła Hiszpanom znaczenie rodziny. Według danych rządowych, z powodu koronawirusa zmarło 50 tys. osób, a według statystyk Krajowego Instytutu Statystycznego ponad 70 tys. Wielu ludzi odeszło w samotności bez kontaktu z rodziną, dlatego w noworocznych życzeniach słowo „rodzina” pojawiało się bardzo często.

Kościół mocno dotknięty pandemią

Pandemia bardzo mocno uderzyła w hiszpański Kościół. Parafie zamknięto na kilka tygodni, a duszpasterstwo oraz pomoc charytatywna przeniosły się do mediów i sieci społecznościowych.

Reklama
Reklama

Po zniesieniu pierwszych obostrzeń ludzie nie wrócili do kościołów, a diecezje coraz bardziej odczuwają pogarszającą się sytuację ekonomiczną. Coraz więcej parafii, szczególnie w małych miejscowościach, ma trudności, aby się utrzymać.

Bądźmy ludźmi nadziei. To, co wydaje się niemożliwe dla ludzi, jest możliwe, jeśli liczymy na pomoc Boga. Nikt nie może pozbawić nas nadziei w Boga, który jest obecny w naszej konkretnej historii -powiedział kard. Carlos Osoro podczas noworocznej mszy.

Z powodu zakażenia koronawirusem w Hiszpanii zmarło ok. 100 kapłanów i ponad 400 osób zakonnych.

Reklama
Reklama

ZOBACZ TEŻ: Kard. Krajewski o świętach w szpitalu. “To było inne Boże Narodzenie”

kh/vaticannews.va/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę