Nasze projekty

Kardynał Turkson w ONZ o zmianach klimatycznych

"Przezwyciężenie biedy i zmniejszenie degradacji środowiska naturalnego wymaga od wspólnoty ludzkiej poważnej zmiany dominującego modelu rozwoju, produkcji, handlu i konsumpcji" powiedział kard. Peter Turkson na spotkaniu ONZ. Podkreślił, że ochrona środowiska nie jest na pierwszym miejscu zadaniem dla nauki czy techniki, ale przede wszystkim wyzwaniem dla naszych umysłów i serc.

Omawiając problem zmian klimatycznych przedstawiciel Watykanu oparł swoje wystąpienie na niedawnej encyklice papieża Franciszka „Laudato si’”. Klimat jest wspólnym dobrem całej ludzkości, dlatego też rozwój technologiczny i ekonomiczny powinien być podporządkowany ochronie środowiska naturalnego. Jeśli nie uda się zahamować obecnych negatywnych tendencji, to zmiany klimatyczne mogą mieć poważne skutki dla nas wszystkich – przestrzegł kard. Turkson.

Ponieważ pierwszymi ofiarami zanieczyszczenia środowiska są biedni i uboższe regiony świata, dlatego też troska o środowisko naturalne jest równocześnie walką z ubóstwem. Cytując papieski dokument szef watykańskiej dykasterii sprawiedliwości i pokoju wezwał, by podjąć zdecydowane kroki celem ograniczenia emisji dwutlenku węgla. Można tego dokonać przede wszystkim przez stopniowe zastępowanie węgla, ropy i gazu innymi odnawialnymi źródłami energii.


RV / Nowy Jork

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę