Nasze projekty

Kard. Schönborn: Ekoencykliką papież nakłada obowiązek na wszystkich

Encyklika “Laudato si” papieża Franciszka nakłada obowiązek na wszystkich ludzi - uważa kard. Christoph Schönborn

„Jest ona adresowana do każdego z nas, każdy może przyczynić się do ochrony środowiska i do większej sprawiedliwości społecznej” – powiedział przewodniczący Konferencji Biskupów Austrii w rozmowie z agencją katolicką Kathpress. Dodał, że „nawet jeśli ten wkład będzie niewielki, to jego suma będzie znacząca”.

 

"Nową encykliką papieżowi udało się uczynić milowy krok” – podkreślił kard. Schönborn. W opinii arcybiskupa Wiednia, "siłę nośną" tej encykliki już dziś można porównać z wielką encykliką społeczną „Rerum novarum” z 1891 roku, którą papież Leon XIII otworzył drzwi na katolicką naukę społeczną. Podobnie jak „Rerum novarum” sprzed ponad stu laty dała aktualne po dziś dzień impulsy zmierzające do złagodzenia problemów społecznych, tak i teraz "Laudato si" może dać ogromny impuls ruchowi ekologicznemu.

Reklama

Według przewodniczącego episkopatu Austrii papież Franciszek w opublikowanym dziś dokumencie znalazł klucz do wszystkich wielkich tematów, jakimi żyje współczesny świat. „Chodzi tu o przyszłość świata i ludzi, chodzi o nasz wspólny dom, a dramatyzm problemów ekologicznych przypomina o tym, że tylko wspólnie możemy zaradzić problemom. Nie mamy bowiem innego domu poza nasza planetą” – powiedział kardynał.

Kard. Schönborn zwrócił uwagę, że kiedy papież mówi o sprawach ochrony środowiska, o ubóstwie, czy o zrównoważonej gospodarce, to jest to zrozumiałe dla wszystkich ludzi na świecie. "To mogą zrozumieć wszyscy, bo to dotyczy nas wszystkich i mówi o naszej sytuacji. Tak więc papież nakłada obowiązek na wszystkich" – podkreślił.

Również episkopat katolicki Austrii wyraził przekonanie, że encyklika papieża Franciszka „Laudato si” to „dokument o znaczeniu epokowym”, będący zarazem „darem i zadaniem”. Papieski dokument daje fundamentalne spojrzenie na przyczyny „zagrożeń dla życia i przeżycia na Ziemi, jakich jeszcze nigdy dotąd nie było”. "Nakreśla jednocześnie perspektywę dla możliwości przeżycia ludzkości i ukazuje opcje, mogące obudzić dobre siły, niezbędne dla przełamywania kryzysów" – stwierdzili austriaccy biskupi zebrani na sesji plenarnej w Mariazell.

Reklama

Ich zdaniem w encyklice Franciszka, której podtytuł brzmi: „W trosce o wspólny dom” ukazany jest „trzeźwy, a jednocześnie przepełniony chrześcijańską nadzieją obraz zagrożonego stworzenia”. "Jednak centralną jego kwestią jest pytanie o to, jaki świat chcemy pozostawić tym, którzy przyjdą po nas – dzieciom, które teraz dorastają" – stwierdzili w specjalnym oświadczeniu austriaccy biskupi.

Kard. Schönborn zapowiedział, że na jesiennym zebraniu plenarnym w listopadzie br. episkopat Austrii poświęci jeden dzień obrad sprawom ekologii, aby podjąć konkretne kroki. Jednocześnie przypomniał, że już od dłuższego czasu austriacka Akcja Katolicka prowadzi „Forum przyszłości Kościoła katolickiego”. To gremium przedstawiło już konkretne propozycje w sprawach ekologii i globalnej sprawiedliwości.


ts (KAI) / Wiedeń

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę