Nasze projekty

Kard. Schönborn: dialog z muzułmanami jedyną drogą

Mimo niedawnego zamachu islamistów w Wiedniu kard. Christoph Schönborn jest nadal przekonany o potrzebie dialogu z muzułmanami. Krytycy takich rozmów uważają, że nadzieja na zgodę między religiami jest senną mrzonką i naiwnością. „Nie podzielam tego zdania”, stwierdził arcybiskup Wiednia w rozmowie opublikowanej w najnowszym numerze włoskiego tygodnika katolickiego „Famiglia Cristiana”. Dodał, że jednak ten dialog „małymi krokami” posuwa się naprzód.

(C) Manuela Goessnitzer 2007

Po zamachu z 2 listopada Kościół katolicki w Wiedniu szukał „prostej odpowiedzi” w postaci wspólnych spotkań modlitewnych muzułmanów, Żydów i wspólnot chrześcijańskich. – Myślę, że to właściwa droga, nie widzę innej – stwierdził kard. Schönborn.

ZOBACZ TEŻ: Kard. Schönborn: Odpowiedzią na ślepą nienawiść nie może być nienawiść

Zdaniem arcybiskupa Wiednia papież Franciszek w swojej nowej encyklice „Fratelli tutti” bardzo dobrze odniósł się do tematyki tolerancji, braterstwa i współżycia religii. Podpisany przez papieża Franciszka i wielkiego imama Ahmada Al-Tayyeba w Abu Zabi dokument „Braterstwo między ludźmi dla światowego pokoju i współistnienia”, to „słowa nadziei”, stwierdził kard. Schönborn przypominając, że już przed Franciszkiem w pokój między wspólnotami religijnymi wierzyło wielu innych myślicieli religijnych.

Reklama
Reklama

ZOBACZ TEŻ: Wiedeń modli się za ofiary zamachu. “Kiedy brakuje słów, pozostaje modlitwa”

Akty przemocy, takie jak ten w Wiedniu, gdzie islamski sprawca zastrzelił cztery osoby, wymagają również chwili refleksji. – Musimy zadać sobie pytanie, co mówią nam ci młodzi ludzie, którzy się radykalizują. Jakie wyzwanie stawiają przed społeczeństwem? A dla religii? Dla chrześcijan i muzułmanów? Musimy się nad tym wspólnie zastanowić – stwierdził kard. Schönborn.

ah, KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę