Nasze projekty

Kard. Parolin wzywa niemieckich katolików do jedności z papieżem. „To misja Kościoła”

Kard. Pietro Parolin wezwał do jedności z papieżem i Kościołem powszechnym, ale odniósł się również do niemieckiej "drogi synodalnej". Jak podkreślił, „wspólnota musi mieć pierwszeństwo przed wszelkimi wizjami i indywidualnymi potrzebami”.

Flickr.com/EpiskopatNews

Kard. Parolin, watykański sekretarz stanu przebywa z oficjalną wizytą w Niemczech, ponieważ mija setna rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między tym państwem a Stolicą Apostolską. W uroczystość świętych apostołów Piotra i Pawła przewodniczył w bazylice św. Jana w Berlinie mszy świętej z udziałem wiernych i biskupów.

„Ważne, aby powrócić do jedności”

Podczas homilii zwrócił uwagę, że apostołowie Piotr i Paweł różnili się charakterami i misją, ale łączyło ich zaangażowanie na rzecz jedności całego Kościoła.

Jest rzeczywiście ważne, aby powrócić do jedności, która nie polega na uzgadnianiu wspólnych wizji i orientacji, jak to się często dzieje w polityce, ale na teologiczno-duchowym zakorzenieniu w Bogu. Stałą misją Kościoła jest praca na rzecz jedności – stwierdził i dodał, że to tym bardziej konieczne w dzisiejszym kontekście, któremu nie są obce partykularyzmy i uprzedzenia.

Reklama
Reklama

Przypomniał list, który papież skierował do niemieckich katolików

Kard. Parolin oparł działalność obu apostołów na dwóch filarach: na prymacie łaski jako doświadczeniu, że zbawienie nie zależy od człowieka, oraz na trosce o cały Kościół, która była motywem przewodnim misyjnej działalności Piotra i Pawła. W kilku miejscach przypomniał „List do pielgrzymującego Ludu Bożego w Niemczech” napisany przez Papieża Franciszka w 2019 roku.

Jak często jakaś wspólnota kościelna próbowała sama wyjść ze swoich problemów, ufając tylko we własne siły, własne metody i własną inteligencję, kończyło się to pomnażaniem i utrwalaniem tego samego zła, które próbowała przezwyciężyć – pisał wówczas Franciszek zacytowany przez kard. Parolina w berlińskiej bazylice w obecności niemieckich biskupów i katolików świeckich.

kh/Vatican News/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę